З ростом кількості мобільних пристроїв збільшується і потреба в розробці додатків. Щодня створюються сотні мобільних додатків, які роблять роботу з мобільним пристроєм більш комфортною. Існує кілька типів додатків, які використовують розробники.
Типи мобільних додатків
- 14.02.2023
- Опубліковано: Admin
Нативні додатки
Ці додатки називають нативними тому, що вони написані рідною (з англ. Native – рідна) для певної платформи мовою програмування. Для Android цією мовою є Java, тоді як для iOS – objective-С або Swift.
Нативні додатки знаходяться на самому пристрої, доступ до яких можна отримати, натиснувши на іконку. Вони встановлюються через магазин додатків (Play Market на Android, App Store на iOS та ін.).
Вони розроблені спеціально для конкретної платформи і можуть використовувати всі можливості пристрою – камеру, GPS-датчик, акселерометр, компас, список контактів та все інше. Також вони можуть розпізнавати стандартні жести, встановлені операційною системою або зовсім нові жести, які використовуються в конкретному додатку.
Через те, що нативні додатки оптимізовані під конкретну ОС, вони органічно вписуються у будь-який смартфон, відрізняючись високою швидкістю роботи та продуктивністю.
Нативні додатки можуть отримати доступ до системи оповіщення пристрою, а також, в залежності від призначення нативного додатка, він може повністю або частково обходитися без наявності інтернет-з'єднання.
Плюси нативних додатків: | Мінуси нативних додатків: |
Плюси нативних додатків:
|
Мінуси нативних додатків:
|
Приклади нативних додатків:
Перший приклад – додаток Shazam, який здійснює визначення та пошук інформації про граючу на іншому пристрої пісню:
- встановлюється з магазину додатків;
- для роботи необхідний доступ в Інтернет;
- використовує диктофон телефону.
Другий приклад – додаток Instagram:
- встановлюється з магазину додатків;
- для роботи також необхідний доступ в Інтернет;
- використовує ПЗ смартфона: камера, геолокація, адресна книга;
- можна включити отримання push-повідомлень.
Мобільні веб-додатки
Насправді мобільні веб-додатки не є додатками, як такими. Адже справа в тому, що веб-додаток, по суті, являє собою сайт, який адаптований і оптимізований під будь-який смартфон. І для того, щоб скористатися ним, достатньо мати на пристрої браузер, знати його адресу та увімкнути інтернет-з'єднання (завдяки йому відбувається оновлення інформації в даному виді додатків).
Запускаючи мобільні веб-додатки, користувач виконує всі ті дії, які він виконує при переході на будь-який веб-сайт, а також отримує можливість «встановити» їх на свій робочий стіл, створивши закладку сторінки веб-сайту.
Веб-додатки відрізняються кроссплатформеністю, тобто здатні функціонувати, незалежно від платформи девайса. Козирем в їх рукаві виступає і те, що вони не використовують його програмне забезпечення. А через те, що є мобільною версією сайту з розширеним інтерактивом, веб-додатки не відбирають дорогоцінне місце в пам'яті смартфона.
Веб-додатки стали широко популярні в той час, коли почав розвиватися HTML5 і люди усвідомили, що можуть отримати доступ до безлічі функцій нативних додатків, просто зайшовши на веб-сайт через звичайний браузер. На сьогоднішній день складно сказати, де саме розташовується чітка межа між веб-додатками і звичайними веб-сторінками, оскільки функціонал HTML5 зростає з кожним днем і все більше і більше сайтів його використовують.
Розробляються веб-додатки за допомогою інструментів і фреймворків, які стали традиційними. Внаслідок чого процес їх розробки останнім часом істотно прискорився. Фахівців з їхньої розробки, до всього іншого, так і зовсім достатньо.
У той же час камінь в город веб-додатків слід кинути за нездатність працювати з ними без Інтернету. Причому з цього випливає й інший мінус – їх продуктивність, яка знаходиться на середньому рівні, в порівнянні з іншими видами додатків. Більш того, вона залежить від можливостей інтернет-з'єднання провайдера послуг.
Плюси мобільних веб-додатків: | Мінуси мобільних веб-додатків: |
Плюси мобільних веб-додатків:
|
Мінуси мобільних веб-додатків:
|
Приклади мобільних веб-додатків:
- last.fm вважається веб-додатком, хоча, по суті, це в той же час і веб-сайт.
- google.com.ua/maps – веб-сайт, але в той же час це і веб-додаток.
Гібридні додатки
Гібридні додатки являють собою поєднання веб і нативних додатків. Особливо, мається на увазі їх кросплатформеність та доступ до функціоналу смартфона. Такі додатки можуть бути завантажені виключно з маркетів на кшталт Google Play і App Store. Разом з тим вони мають у своєму розпорядженні опцію автономного оновлення інформації, а для їх роботи необхідне інтернет-підключення. Без наявності останнього веб-функції просто не працюють.
Серед багатьох компаній вибір найчастіше падає на розробку саме гібридного додатка. Це можна пояснити тим, що гібридні програми здатні поєднувати переваги нативних з технологічною актуальністю, яка забезпечується останніми веб-технологіями. Однак, на відміну від нативних, вартість створення гібридних на порядок нижче, а його швидкість – вище. Спорідненість гібридних додатків з веб-додатками, в свою чергу, дає плоди у вигляді того, що в них можна легко і оперативно вносити корективи. Тобто розробникам не доводиться, як у випадку з нативними, повторно розміщувати додаток в магазині заради усунення помилок попередньої версії.
Розробка гібридного додатку виглядає перспективною ще й тому, що вона передбачає його створення відразу під дві платформи. Як наслідок, це позбавляє головного болю, пов'язаного з окремою розробкою програми під кожну ОС. Чи є це вирішальним фактором? Безумовно.
Крім усього іншого, потрібно взяти до уваги, що якість і можливості гібридних додатків залежать, перш за все, від фреймворка, який використовує розробник. Також варто приділити належну увагу факторам, які роблять гібридні програми кращим варіантом у порівнянні з іншими.
Отже, варто розробляти його, якщо:
- є необхідність заощадити в бюджетному плані;
- потрібно створити відносно нескладний додаток з простою анімацією;
- є завдання оперативної розробки програми як мінімум на 2 платформи.
Плюси гібридних додатків: | Мінуси гібридних додатків: |
Плюси гібридних додатків:
|
Мінуси гібридних додатків:
|
Приклади гібридних додатків:
Перший приклад – додаток HeartCamera для iOS, що дозволяє прикрасити фотографію мальованими серцями і та ін.
- завантажується з магазину;
- використовує камеру телефону;
- необхідно підключення до Інтернету при бажанні поділитися результатом своєї роботи;
- можна налаштувати push-повідомлення.
Другий приклад – додаток TripCase – органайзер для планування подорожей.
- завантажується з магазину;
- може використовувати геолокацію;
- необхідне підключення до Інтернету;
- може використовувати стільникову мережу;
- можна налаштувати push-повідомлення.
Висновки
У сучасному світі важко уявити собі мобільний пристрій, на якому б не було встановлено жодного додатка.
Мобільний додаток є розробленою програмою для планшетів і смартфонів, яка встановлюється на ту чи іншу платформу і має певний функціонал. Простіше кажучи, виконує певні дії і вирішує поставлене коло питань.
Вибір відповідної моделі мобільного додатку – це дуже важливий етап в його розробці, на який впливають кілька факторів, таких як технічна оцінка розробників, потреба в доступі до інформації на пристрої, вплив швидкості Інтернету на додаток, додаток є одно- або багатоплатформним.
У цій статті розглянуті основні види додатків, їх плюси і мінуси. Остаточний вибір буде залежати від того, на які результати буде націлений додаток, на якій території буде використовуватися, від цільової платформи і від очікуваної якості інтернет-з'єднання користувачів.