Фріміум (англ. freemium) – бізнес-модель, ключовою особливістю якої є співіснування безкоштовної версії продукту і його повнофункціональної платної версії. Суть бізнес-моделі фріміум полягає в тому, що доступ до базових функцій споживач отримує безкоштовно, а до більш розвинутих – за додаткову абонентську плату. Безкоштовний додаток дозволяє залучити масового користувача і швидко наростити обороти, не вкладаючись у високовартісну рекламу і дистрибуцію.
Різні варіанти Freemium
За останні кілька років модель Freemium пішла від своєї класичної варіації, тобто коли в якийсь момент пропонується заплатити за те, що вже маєш. Сьогодні ми можемо зустріти найрізноманітніші варіанти Freemium.
На схемі вище – кілька варіантів freemium-моделі.
1-ий варіант – один продукт клієнт отримує безкоштовно, якщо платить за інший. Приклад – в США якщо укладаєш контракт зі стільниковим оператором, можеш отримати телефон безкоштовно.
2-ий варіант – продукт безкоштовний, а сервіс існує за рахунок реклами. Це модель більшості соціальних мереж, наприклад.
3-ий варіант – компанія надає багато продуктів безкоштовно, але при цьому заробляє на преміальних продуктах і існує за рахунок доходу з них. Приклад – Skype, який дозволяє величезній кількості людей користуватися своїм продуктом, а його обслуговування покривають доходи від не такої великої кількості користувачів преміальних продуктів.
4-ий варіант – кожен користувач вносить щось в сервіс задарма, так працює Wikipedia.
Плата може стягуватися за плагіни, розширення, додатковий функціонал, підтримку, інтеграцію, персоналізацію і та ін., – а не просто за «більше» – насправді, майже те ж саме, чим користувач до цього користувався безкоштовно. Це чимось нагадує модель, яку використовують B2C-ігри. Наприклад, Candy Crush Saga – Freemium-гра, яка генерує зараз близько 950 тисяч доларів в день. Модель, що застосовується в іграх на кшталт Candy Crush, – це продаж всередині програми всіляких віртуальних товарів, додаткових рівнів, прискореного геймплея і та ін.
Реалізація моделі Freemium в іграх
Розвиток freemium-додатків був стрімким і триває досі. Підраховано, що дорослі проводять в середньому 5 годин та 46 хвилин часу онлайн. Сьогодні час, витрачений онлайн, перевищує час, що відводиться на перегляд ТБ.
З огляду на зростання інтересу до ігор, розробники постійно шукають ефективні шляхи монетизації. І в зв'язку з цим модель freemium стала геніальним рішенням. Вона дозволяє генерувати величезні прибутки всім, кому вдалося створити популярний додаток.
Якщо подивитися на App Store, то можна побачити, що більшість ігор можна встановити абсолютно безкоштовно. Модель freemium прийшла на ринок в якості експерименту, але швидко перетворилася в мейнстрім. Відомо, що за минулий рік 76% прибутку з додатків для iPhone принесли внутрішньоігрові покупки. Freemium-ігри стали найбільш бажаними для розробників, оскільки вони створюють великі обсяги завантаження і відкривають безліч каналів для прибутку.
Існує два основних типи фріміум ігор:
До першого типу відносяться безкоштовні гри, в яких присутні внутрішньоігрові покупки (механізм In-App). До нього відносяться такі ігри як Game of War, Clash of Clans, Candy Crush і та ін. Тобто всі ті ігри, в яких ці самі покупки є необов'язковими, але вкрай бажаними для подальшої гри (з точки зору розробника). Сюди ж ми можемо віднести випадки, коли за вбудовану покупку відбувається відключення показу реклами.
Є ще й другий тип, який давайте умовно назвемо «Пробник». Це коли користувачеві доступна обмежена версія гри або програми і, якщо йому все подобається, він доплачує за її повну версію. До цього типу можна віднести безліч дитячих програм-казок, авіасимуляторів і та ін. Раніше в App Store було безліч додатків з приставкою «Lite», що означало полегшену версію. Якщо користувач її пройшов і хоче грати далі – ласкаво просимо в App Store з грошима. Таких додатків майже не стало, коли прийшов механізм In-App.
Подібні ігри вже давно і міцно влаштувалися не тільки на офісних і малопотужних машинах, на яких вони себе почувають більш ніж комфортно, але і на ігрових комп'ютерах, де бажаними гостями стали такі вимогливі товстосуми, як Far Cry або Painkiller. Деякі з розглянутих тут проєктів користуються величезною популярністю, незважаючи на свою гадану простоту. До деяких виходять продовження і доповнення, а найвдаліші вже продаються в роздріб і зовсім недовго припадають пилом на полицях магазинів. Звичайно, не всі маленькі ігри стають великими, чимало їх залишається животіти в невідомості. Але на сотню таких проєктів завжди знаходиться парочка гідних шедеврів. І головне, встановлюючи собі на комп'ютер такі ігри, не варто забувати, що id Software теж колись починала з shareware, та й стара добра Quake відносилась саме до такого типу програмних продуктів.