Огляд популярних CMS, тестування CMS
- 21.04.2023
- Опубліковано: Admin

Інтернет-магазини є невід'ємною частиною сучасного життя. Ринок e-Commerce з кожним роком росте і розвивається. Це говорить про те, що стає все більше бажаючих створити свій інтернет-магазин з нуля. Як же правильно керувати такою великою кількістю даних? Ті, хто замислювався про створення і підтримку власного сайту, стикалися з питанням про вибір зручної системи управління, яка була б не лише безпечною, але ще швидкою і легкою у використанні. На заміну верстанню і ручному наповненню сторінок контентом прийшли програмні комплекси CMS, які автоматизують велику частину завдань на сайті, мінімізуючи робочі і матеріальні витрати, дозволяють отримувати зворотний зв'язок від користувачів, спрощують роботу з сайтом.
Що ж таке CMS? CMS (від англ. Content Management System) – система управління контентом, яка являє собою програмний комплекс для автоматизації процедури розміщення матеріалів, комунікаційної взаємодії з користувачами, а також обміну даними між сайтом і іншими інформаційними частинами IT-системи організації.
Головною перевагою CMS є простота управління сайтом, через що CMS присвоїли негласну назву "Конструктор сайту". При цьому адміністратор не обов'язково повинен мати глибокі знання в технічній галузі. Кожну функцію CMS підтримує окремий програмний модуль, що дозволяє проводити редагування і видалення без зачіпання інших функцій.
Існує безліч різних платформ на вибір, які дозволяють створити практично будь-який дизайн і тип сайту. Але в цьому і полягає деяка складність, оскільки із-за великого вибору, важко визначитися з якоюсь конкретною системою. У цій статті зібрані найзручніші і популярні CMS.
WordPress
Напевно багато хто вже не раз чув про цю систему управління контентом, оскільки вона займає одне з перших місць на ринку і є дуже популярною, що цілком заслужено.
Спочатку ця платформа повинна була виконувати функції ведення блогу, але з часом вона вдосконалилася і далеко перейшла за грані своїх можливостей. Система зрозуміла у використанні і легко налаштовується за допомогою різних плагінів і шаблонів. Wordpress також дозволяє проводити реєстрацію на сайті, часто оновлюється і має велике співтовариство користувачів.
Основні особливості платформи:
- дуже швидке завантаження публікацій;
- простота в установці та використанні налаштувань;
- підтримка таких веб-стандартів, як XHTML, CSS;
- підтримка тем, які використовуються для зміни зовнішнього вигляду сторінок, різноманітність способів виведення даних;
- теми виконані як набір файлів-шаблонів на PHP, що добре відбивається на швидкості і гнучкості системи;
- закладений потенціал архітектури, який дає можливість реалізовувати непрості рішення легко;
- зрозумілі і доступні варіанти управління контентом;
- містить редактор, який дозволяє легко форматувати і видаляти контент;
- різноманітність плагінів;
- платформа також має яскраве і сильне співтовариство.
Одним невеликим недоліком Wordpress можна вважати складність додавання точних функцій на сайт шляхом змішування і зіставлення різних плагінів і тем. Але для цього є безліч інших варіантів CMS, які зможуть забезпечити оптимальніший досвід у веденні блогів і сайтів, хоча вони і не зможуть відповідати налаштованості платформи Wordpress.
Joomla!
При обговоренні кращих CMS платформ звичайно ж не можна забувати про Joomla!. Це та назва, яка часто зустрічається поряд з Wordpress. Хоча Joomla! не так прихильна до новачків як Wordpress, вона явно може змагатися з ним в гнучкості і деяких інших аспектах. Нею користуються по всьому світу в різних типах веб-сторінок: починаючи з простих сайтів і закінчуючи комплексними корпоративними застосуваннями.
Наприклад, ця платформа використовується як відмінний варіант управління чималою кількістю «типів повідомлень, що налаштовуються». Тобто вона буде відмінним варіантом для тих, хто хоче запустити веб-сайт, який, в основному, наповнений не текстовим контентом. Також платформа надає набагато більше можливостей управління користувачами. Це робить Joomla! фантастичним варіантом для сайтів, заснованих, наприклад, на членстві. Вона також включає багатомовну підтримку у базовій комплектації. Що це означає? А саме те, що вам не треба більше використовувати додаткові плагіни або розширення, щоб додати інші мови на панель вашого сайту. Ще є одна важлива річ, яка спростить роботу з сайтом, створеним саме тут. Це те, що в Joomla! можна використовувати відразу декілька шаблонів або тем для різних видів контенту.
Ключові особливості платформи:
- якісна і швидка підтримка призначених для користувача типів повідомлень;
- розширені можливості для управління користувачами;
- багатомовна підтримка;
- можливість підтримувати і змінювати шаблони для кожного типу сторінки окремо.
Характеристики Joomla! вражають і ця система буде дуже хорошим вибором для створення сайту. Проте, вона не так ідеальна, як здається на перший погляд. Звичайно, плюсів в ній набагато більше, ніж недоліків. Але при роботі з нею треба буде витратити більше часу на те, щоб розібратися в налаштуваннях, і в тому, як запустити якісний веб-сайт за допомогою цієї CMS. Також вона не містить і не пропонує таку велику різноманітність розширень і шаблонів, як деякі її конкуренти. Але це звичайно ж не привід від неї відмовитися, просто треба мати трохи більше досвіду розробки, щоб реалізувати всі потрібні функції вручну.
Drupal
Drupal – ще одна CMS з відкритим кодом, про яку ні в якому разі не можна забувати. Drupal використовується не лише для створення веб-сайтів, але також грає роль каркаса для веб-додатків. Написана на мові PHP. В якості сховища даних використовує реляційну базу даних. Більше мільйона сайтів створено на платформі Drupal:
- особисті блоги;
- сайти великих компаній;
- політичні партії;
- державні організації та ін.
Ця CMS займає не останнє місце на ринку, хоча і відстає від своїх конкурентів, таких як Wordpress і Joomla!. Але на практиці Drupal в деяких областях поводиться краще, ніж Joomla!. Якщо взяти до уваги гнучкість в налаштуванні типів повідомлень, то Joomla! явно відстає від цієї CMS. Drupal має високу міру контролю над користувачами сайту і їх дозволами, а також має функцію обробки багатомовних сайтів у базових версіях. Але це не єдині заслуги платформи, оскільки у неї є ще парочка сильних сторін. Наприклад, вона вважається платформою набагато безпечнішою, ніж Wordpress і Joomla!.
Ключові особливості платформи:
- єдина категоризація для всіх видів вмісту;
- можливість додати категорії будь-якої глибини;
- короткі URL;
- функція пошуку у змісті;
- механізм контролю навантаження на сайт;
- можливість автоматичного відключення частини інформаційних модулів і блоків при підвищеному навантаженні на сайт;
- надає гнучкість системи управління і створення призначених для користувача повідомлень;
- містить розширені налаштування для управління користувачами і дозволами;
- підтримує багатомовність сайтів, є можливість перекладу сайту на більш ніж 100 мов;
- висока міра безпеки.
За допомогою Drupal можна створити практично будь-який потрібний тип веб-сайту. Ця CMS добре масштабована і безпечна, що робить її відмінним варіантом для створення корпоративних і бізнес-сайтів. Але вона має дуже круту криву в навчанні. Якщо користувач зовсім не розбирається у веб-розробці і у нього немає досвіду, йому буде важко працювати в цій платформі і створити якісний матеріал.
Сфери застосування CMS
Вже готові і зручні платформи з певним функціоналом мають велику галузь використання на ринку. Маючи величезну функціональність і можливості, CMS набирають популярність у багатьох сферах. CMS використовуються безпосередньо:
- У створенні лендінгів (Landing page) – сайтів, які містять тільки одну сторінку, і використовуються для реклами або ж перенаправлення користувача на певний сайт того або іншого продукту. Для написання такого сайту чудово підійде WordPress і Joomla!.
- Для створення сайтів-візиток, які можуть містити інформацію про компанію. Цей сайт має бути простим і зручним, містити короткий опис компанії, рід її зайняття, контактні дані і іншу корисну інформацію.
- Створення корпоративних сайтів. Цей сайт має щось спільне з сайтом-візиткою, але він набагато складніший. Більш інформативний, може містити роботу з клієнтами, обробляти замовлення і надавати зворотній зв'язок з користувачами сайту.
- Ведення блогів. Ведення сторінки з різним видом контенту (фото, відео). Для цього виду діяльності чудово підійде або WordPress, або Drupal.
- Створення інтернет-магазинів. Цей напрям зараз дуже популярний, тому варто добре і уважно вибирати платформу. CMS має бути гнучкою і надавати такі функції, як: підтримка каталогів товарів в режимі онлайн, оперативна і швидка обробка замовлень, наявність кошику і можливості оплати через різні платіжні системи, вибір доставки і так далі. Для того, щоб обрати відповідну платформу для інтернет-магазину, треба добре вивчити усі функції і надані можливості різних CMS.
Тестування CMS
Впровадження величезної кількості різних функцій в CMS системи може збільшити час відгуку від відвідувачів, що, ймовірно, зіпсує перше враження про сайт, яким би якісним і хорошим він не був. Саме тому так важливо приділити більше часу і зусиль такому етапу розробки, як тестування. Тестування допоможе виявити слабкі місця продукту і максимально зберегти його високу якість. Тестування повинне проводитися якомога раніше і на кожному етапі доопрацювань. Окрім тестування навантаження, яке забезпечить стабільну роботу сайту у будь-яких ситуаціях, необхідно також проводити кросс-браузерне тестування і тестування зручності використання. Тільки після виконання всіх тестів можна спокійно сказати, що продукт готовий побачити світ.
1. Кросс-браузерне тестування
Цей етап є дуже важливим під час створення будь-якого сайту. Кросс-браузерне тестування перевіряє те, як сторінка виглядатиме в різних типах браузерів, оскільки користувачі можуть використати різні браузери і ресурс повинен відображатися коректно у будь-якому з них. Дуже часто буває таке, що відображається одна і та ж сторінка по-різному, оскільки немає загального шаблону. Тестування проводиться на віртуальних машинах вручну. На них встановлені всілякі версії браузерів. Цей спосіб досить простий і не вимагає підготовки робочого місця. Також використовуються такі онлайн-сервіси, як: Browserling, Thumbalizr, Browsershots, Lunascape, Browser Sandbox.
2. Тестування навантаження
Головним завданням тестування навантаження є визначення навантажень, при яких забезпечується оптимальна продуктивність веб-застосування, розкриття і усунення проблемних місць в умовах навантаження. Після виявлення проблемних ділянок можна налаштувати веб-застосування так, щоб мінімізувати час очікування кінцевих користувачів, що допоможе поліпшити перше враження від сайту. Тестування навантаження полягає в тестуванні додатка під навантаженням для визначення максимальної пропускної спроможності (тобто кількості запитів від клієнтів, що обробляються за конкретний інтервал часу).
Для того, щоб можна було коректно визначити число користувачів, які одночасно обслуговуються, необхідно розібратися з двома типами питань:
- яке число користувачів очікується бачити на сайті в конкретний проміжок часу;
- які саме дії може виконувати користувач на сайті в певний період.
Для оцінки і вивчення цих питань використовуються спеціальні програми, які перехоплюють і оцінюють дії клієнтів сайту. Вони здатні змоделювати конкретну кількість віртуальних користувачів і у кінці тестування вивести результати по всіх клієнтах. Аналізи цих тестів дозволяють визначати міру стабільності і час відгуку веб-додатку.
Зараз існує дуже багато різноманітних утиліт для реалізації тестування навантаження. Популярними програмами у тестувальників вважаються: Selenium, Jmeter, Grinder та інші.
3. Тестування зручності використання
Тестування зручності використання дозволяє фахівцям проводити аналіз додатка з боку користувача, спростити ресурс або зробити його максимально зручним у використанні.
В ідеалі сайт повинен відповідати наступним вимогам:
- структура має бути максимально спрощеною та зрозумілою;
- мають бути прості шляхи відступу назад для виправлення погрішностей із-за частих помилок користувачів в їх кроках на сайті;
- зміст сторінок має бути максимально простим і не містити складних термінів і нагромаджених текстів;
- користувач повинен легко орієнтуватися на сторінках сайту і знаходити ту або іншу інформацію без зайвих проблем.
На допомогу тестувальникам приходять онлайн-сервіси, які допоможуть оцінити зручність використання веб-застосування: UsabilityHub, Usabilla, OptimalWorkshop, Feng-Gui, ClickHeat.
Висновки
CMS розвиваються і стають популярніше щодня із-за своєї простоти у використанні, легкості конструювання сайту і ведення магазинів, блогів і сайтів для різних потреб. Щоб підняти якість створеного продукту в CMS треба проводити тестування цього продукту. А саме – перевірити відображення сайту в різних браузерах, провести тестування навантаження і тестування зручності використання.
Для того, щоб створити свій сайт з нуля, не треба бути розробником або мати глибокі знання в області програмування. Досить тільки вибрати відповідну CMS і практикуватися створювати власний сайт прямо зараз!
