Пошук та навігація на сайті часто є одним з найважливіших інструментів для підвищення популярності та лояльності серед користувачів. Без коректної роботи пошуку складно зорієнтуватись у великій кількості розділів, категорій тощо. Тому, звісно, відсутність даної функції, або її некоректна робота погіршить досвід користування ресурсом.
Як тестувати пошук на сайті?
- 06.06.2024
- Опубліковано: Admin
Розглянемо основні принципи реалізації пошуку, які також перевіряють у процесі тестування:
1. Миттєвий пошук – за допомогою цієї функції пошукова система повертає результати після введення пошукового слова, без необхідності натискання кнопки підтвердження запиту (Enter).
2. Пошук по синонімам – такий принцип пошуку використовується у ситуаціях відсутності результатів з повним збігом введеного запиту. За допомогою реалізації даного пошукового принципу користувачу видасть найбільш подібну до запитуваної інформацію.
3. Пошук за посиланням – пропонує можливість здійснювати пошук по коду або номеру SKU (Stock Keeping Unit) товару, щоб ідентифікувати його в інтернет-магазині. Використання цього інструменту може легко призвести до помилок. Наприклад, неможливо передбачити наявність товару та його відображення в каталозі, або товар може бути тимчасово недоступним.
4. Пошук по спільнокореневим словам – у результатах будуть запропоновані схожі альтернативні варіанти з тією самою основою (коренем) слова або однина/множина, жіночий/чоловічий рід запиту.
5. Сортування – це можливість сортувати результати пошуку за різними критеріями: по алфавіту, ціні, популярності тощо. Тестуючи цей функціонал, слід звернути увагу на те, що ціни можуть змінюватися в період сезону розпродажів. Варто врахувати, як саме буде відображатись товар при сортуванні пошукового результату з урахуванням знижки.
6. Пошукові пропозиції – користувачеві пропонуються пропозиції на основі запитів, які найчастіше шукали за цей день або інший період з урахуванням історії пошуку користувача. У рамках цього пошуку потрібно включити кілька різних способів відображення пропозицій і запропонувати кожному клієнту той, який найкраще підходить для нього.
7. Відсутність результатів – у випадках, коли ми шукаємо щось, що не має відповідної сторінки результатів, тоді замість помилки чи порожньої сторінки може відображатися список найпопулярніших результатів пошуку веб-сайту. Даний механізм існує для показу альтернативних результатів пошуку, щоб не зіпсувати досвід користування ресурсом.
8. Пошук з перевіркою орфографії – цей механізм виправляє орфографічні помилки за допомогою алгоритму, який пропонує результати для правильного слова в пошуковому запиті. При тестуванні даної функції, слід враховувати такі аспекти, як положення літер на клавіатурі та швидкість набору тексту користувачем.
Далі розглянемо деякі правила розміщення та роботи функції пошуку на сайті з точки зору взаємодії з користувачем, які важливо перевіряти в процесі тестування.
Правила розміщення та роботи функції пошуку:
1. Обов’язковим є універсальний символ пошуку.
Збільшувальне скло зазвичай розпізнається як піктограма пошуку. Користувачі підсвідомо шукають його, коли збираються ввести свій запит.
2. Поле повинне бути розміщено там, де користувачі хочуть його бачити.
Історично склалося так, що користувачі очікують, що вікно пошуку буде у верхньому центральному або верхньому лівому куті сторінки.
3. Хорошим тоном є додавання кнопки «Відправити/Submit».
Більшість користувачів запускають пошук, натиснувши «enter», але деяким подобається традиційна кнопка «надіслати» (зазвичай у вигляді значка збільшувального скла).
4. Кожна сторінка повинна мати вікно пошуку.
У більшості випадків користувачі не використовують пошук відразу після входу на сайт. Вони починають з навігації по параметрах меню, сторінок тощо, а потім, коли не знаходять потрібну річ відразу, вводять свій запит у вікно пошуку.
5. Автопропозиція.
Автопідказка не тільки допомагає скоротити час введення даних (що особливо цінується на мобільних пристроях), але й супроводжує користувачів по формулюванню пошукових запитів. Корисні та продумані підказки допоможуть людині вибрати правильний варіант. Наприклад, якщо користувач шукає черевики, автопропозиція надасть варіанти пошуку, як-от зимові черевики, туристичні черевики, дитячі черевики тощо.
6. Збільшена ширина поля пошуку на мобільних пристроях.
На мобільних пристроях бажано зробити поле пошуку таким же широким, як екран. Таким чином, людина зможе легко набрати запит незалежно від розміру пальця, зору, однією вільною рукою тощо.
7. Опція розширеного пошуку за запитом.
Деякі веб-сайти не можуть обійтися без фільтрів і специфікацій, наприклад, служби бронювання та інтернет-магазини. Вони мають багато підкатегорій, і ручний пошук кожного з них займе вічність.
8. Голосовий пошук.
Технологія розпізнавання голосу не нова, і щодня вона поширюється на все більше програм і платформ. Оскільки відсоток користувачів мобільних пристроїв і мобільних покупців, за прогнозами, стабільно зростатиме протягом наступних років, функція голосового пошуку є досить важливою.
Тестування функціональності пошуку. Чекліст
- Пошук по ключовим словам/фразам.
- По яким полям здійснюватиметься пошук.
- Відсутність пошуку по тим полям, по яким не має бути результату пошуку.
- Залежність від регістру.
- Довжина поля пошуку.
- Порожнє поле пошуку.
- Додавання фільтрів пошуку (якщо такі є) до пошукового запиту.
- Релевантність видачі пошукових результатів – те, що шукається, відображається спочатку, після – всі інші результати, які схожі на запит.
- Пошук по спільних коренях слів.
- Чи буде знайдено однакове слово з декількох різних полів?
- Одруки.
- Спеціальні символи, емоджі.
- Пошук одного й того ж слова різними мовами – ті, що є реалізовані на сайті та на тих мовах, яких немає в переліку.
- Перевірка на двох мовах одночасно в одному запиті.
- Перевірити локалізацію місця пошуку – пошук здійснюється на всьому сайті чи лише в конкретному розділі сайту.
- Перевірити чи знайдеться 2 слова з одного поля в різному порядку.
- Чи знайдеться 2 слова з різних полів?
- Пошук по полям, які зазначені в технічній документації, наприклад, по заголовкам.
- Пошук по полям, які не зазначені в технічній документації.
Більш детальні та конкретизовані перевірки пошуку по категоріям можна знайти у статті нашого блогу.
Пошук є важливою функцією кожного веб-сайту та програми, яка допомагає користувачам знайти саме ту інформацію, яка потрібна індивідуально серед сотень доступних на сайті. Тестування функціональності пошуку – складний процес. Він охоплює більшість стандартних типів тестування, приділяючи особливу увагу правильності даних і параметрам обробки помилок.