У всьому світі компанії для організації роботи використовують такі гнучкі структури, як Scrum. Це популярний метод, особливо для складних проєктів, для підвищення продуктивності, структурованої підзвітності та спілкування на робочому місці. Зріс попит і на Scrum Masters, які допомагають підприємствам керувати та надихати команду. Це, в свою чергу, напряму впливає на мотивацію та моральний стан працівників. Від цього ефективність роботи на проєкті підвищується, тому і продукти становляться якіснішими, і час виходу на ринок скорочується, а клієнти більш задоволені результатом.
Як стати Scrum Master: про професію та шлях до неї
- 13.06.2024
- Опубліковано: Admin
Хто такий Scrum Master?
Стратегія Scrum використовує гнучкість і командну роботу для ведення та успішного завершення проєктів. Ця структура часто передбачає щоденні перевірки, часті зворотні зв’язки та міжкомандну співпрацю.
Scrum-майстер – це член Scrum-команди, який відповідає за управління та ефективність всієї групи. Він заохочує та мотивує співробітників, піклується про комунікації та співпрацю між керівництвом і членами команди. Scrum-майстер працює над тим, щоб команда вчасно досягла своїх цілей, при цьому щоб співробітники почували себе комфортно, захищає від зовнішніх перешкод.
Обов’язки та навички Scrum Master
Scrum-майстер допомагає членам Agile-команди виконувати проєкти. Його обов’язки можуть відрізнятися залежно від організації, але типові, зазвичай, включають:
- сприяння та організація комунікацій всередині команди;
- підвищення мотивації та продуктивності членів команди;
- щоденні мітинги для обговорення цілей на день та тиждень, перевірка поточного прогресу;
- оцінка обсягу робіт, розподіл навантаження між членами команди;
- спостереження за командою, визначення її сильних та слабких сторін;
- взаємодія з замовником (Product Owner), максимізація цінностей, яку продукт приносить користувачам та бізнесу;
- навчання та індивідуальний розвиток членів команди для вдосконалення їхніх навичок;
- підтримка та захист команди, вирішення проблем та усунення перешкод.
Для виконання своїх обов’язків Scrum-майстер використовує певний набір навичок.
- Розуміння методології Scrum. Гарне уявлення про принципи та практики Scrum, а також здатність ефективно застосовувати їх у роботі команди.
- Лідерство. Спроможність надихати та працювати на благо команди, допомагаючи досягати високих результатів, а не командувати нею.
- Комунікація. Здатність чітко та ефективно спілкуватися як усно, так і письмово, а також уміння слухати та розуміти потреби команди.
- Вирішення конфліктів. Вміння вчасно ідентифікувати та вирішити конфлікти в команді, забезпечуючи позитивну атмосферу та здорове робоче середовище.
- Гнучкість. Здатність швидко самому адаптуватися до змін у проєктах, а також допомагати в цьому команді.
- Організація. Керування часом, мітингами, здатність тримати все під контролем.
- Емпатія. Розуміння емоцій та переживань членів команди.
- Менторство. Допомога членам команди у професійному зростанні, розвитку навичок та вдосконаленні майстерності.
Як стати Scrum Master
Щоб стати Scrum Master, потрібно розвинути певний набір навичок, розуміти принципи Scrum та вміти застосовувати в реальних проектах. В цьому можуть допомогти описані нижче поради.
- Ознайомлення з Agile та Scrum. Варто почати з вивчення основ методологій. Це може включати в себе читання книг, статей, перегляд відеоматеріалів, участь у вебінарах та конференціях.
- Професійне навчання та сертифікація. Існує кілька організацій, які пропонують курси та сертифікацію для Scrum Masters, в залежності від досвіду та цілей.
- Розвиток міжособистісних навичок. Scrum Master – це не тільки про управління проєктами, а й про роботу з людьми. Важливі навички лідерства, вміння слухати, вирішення конфліктів, спілкування та мотивації команди.
- Практичний досвід. Це може бути некомерційна робота в команді під керівництвом досвідченого Scrum Master або ж самостійне керівництво невеликими проєктами.
- Вивчення інструментів та технологій. Ознайомлення із популярними та новими системами, які допомагають в роботі (Jira, Confluence, Trello тощо).
- Бути в курсі останніх тенденцій. Agile та Scrum – це динамічні області, тому важливо постійно вдосконалюватися, бути в курсі останніх новин та тенденцій.
- Мережа контактів. Знайомство з тренерами, наставниками, іншими Scrum Masters буде корисним для обміну знаннями та досвідом.
Scrum Master, є ключовою фігурою в команді, яка допомагає проєктам досягати успіху в коротші терміни, забезпечувати високу продуктивність, позитивну атмосферу та якісну взаємодію всередині команди.
Сертифікація Scrum Master
Процес підтвердження здатності керувати проєктами за методологією Scrum є важливим кроком для фахівців. Щоб стати сертифікованим Scrum Master, слід пройти спеціалізований навчальний курс від акредитованої організації та успішно скласти іспит.
Найвідоміші сертифікації Scrum Master
Professional Scrum Master (PSM) від Scrum.org. Ця сертифікація, мабуть, є найпопулярнішою та широко визнана в цій галузі. Scrum.org пропонує три рівні сертифікації.
- Professional Scrum Master™ I Certification визнається як сертифікат, який демонструє фундаментальний рівень майстерності Scrum. Підтверджується розуміння Scrum, застосування його в командах, термінологія та підхід до Scrum (як описано в Scrum Guide). Вартість тесту PSM I становить 200$ за одну спробу. Складається він із 80 запитань, на які виділяється 1 година часу. Відвідування їх курсів не є обов’язковим для складання іспиту.
- Professional Scrum Master™ II Certification є свідченням високого рівня майстерності Scrum, розуміння відповідальності Scrum Master і того, як функціонує команда Scrum.Також підтверджується здатність вирішувати складні проблеми. Для даного сертифікату мають бути глибокі знання Scrum та досвід Scrum Master. Одноразове складання іспиту коштує 250$, складається з 30 запитань та розрахований на 1,5 години. Хоча відвідування не є обов’язковою умовою, наполегливо рекомендується відвідувати курс підвищення кваліфікації Professional Scrum Master.
- The Professional Scrum Master™ III Certification підтверджує глибоке розуміння того, як застосовувати практики та цінності Scrum, перевіряє здібності Scrum Master у різноманітних складних командних та організаційних ситуаціях. Потрібен дуже високий рівень знань Scrum і великий досвід роботи Scrum Master. Відвідування курсу не є ані обов’язковим, ані достатнім для сертифікації. Також наявність сертифікатів PSM I та PSM II не є обов’язковою умовою, але рекомендується для успішної здачі іспиту. Практика показує, що здача тестів PSM I та PSM II дуже важлива для хорошої бази свого рівня знань. Будь-кому, хто набрав менше 90% балів на PSM I та PSM II, буде дуже важко отримати PSM III. Вартість цього іспиту становить 500$, складається з 24 відкритих питань на які виділяється 2,5 години часу.
Certified ScrumMaster (CSM) від Scrum Alliance. Ще одна з популярних та визнаних сертифікацій. Ресурс пропонує три види сертифікації.
- Certified ScrumMaster – підтверджує базові знання та принципи Agile. Для отримання сертифіката необхідно пройти кількаденний навчальний курс від сертифікованого тренера Scrum Alliance та скласти іспит. Вартість курсу залежить від тренера та стартує від 500$.
- Advanced Certified ScrumMaster – підтверджує просунуті знання та досвід в цій сфері. Необхідною вимогою є наявність сертифіката Certified ScrumMaster та проходження кількаденного курсу. Вартість не фіксована та залежить від тренера (від 500$).
- Certified Scrum Professional ScrumMaster – найвищий рівень майстер-треку Scrum Alliance, повний набір навичок і стратегій для подолання складних викликів у середовищах Scrum. Для отримання цього сертифіката треба пройти їх кількаденний курс та мати сертифікат Advanced Certified ScrumMaster. Коштує він по-різному, варіюється в діапазоні 500-2000$. Тренера, ціну, дати тощо можна обирати самостійно.
SAFe Scrum Master (SSM) від Scaled Agile: Ця сертифікація зосереджена на застосуванні Scrum в масштабних проєктах (Scaled Agile Framework, SAFe). Вона підходить для тих, хто працює в організаціях, що впроваджують гнучкі методології на великі команди. Щоб отримати сертифікат, треба пройти курс та скласти іспит не менш ніж на 73%. Вартість іспиту включена у ціну за курс. Курс коштує від 500$ і вище (залежить від компанії, тренерів, тощо).
Корисні поради при підготовці до сертифікації
Окрім досвіду, сертифікація Scrum Master вимагає зосередженості, вивчення матеріалів і розуміння глибоких принципів Scrum. Можливо, ці поради допоможуть підготуватись до іспиту швидше та ефективніше.
- Вивчення Scrum Guide. Він є фундаментальним посібником для будь-кого, хто займається Scrum. Це офіційний документ, який визначає правила гри, процеси, ролі, події та артефакти, які становлять Scrum фреймворк. Він не великий за обсягом, але містить всю необхідну інформацію, яку потрібно знати.
- Практичний досвід. Неодмінно застосовуйте накопичені знання на реальних проєктах.
- Онлайн курси та тренінги. Вони допоможуть знайти однодумців, обмінюватись досвідом. Виберіть курс, який має високі оцінки та позитивні відгуки.
- Мок-тести. Практикуйтесь за допомогою мок-тестів, які можна знайти онлайн. Це допоможе вам звикнути до формату питань, які будуть на екзамені, і перевірити свої знання.
- Вивчення додаткових матеріалів. Існує багато книг та статей, присвячених гнучким методологіям. Вони можуть допомогти подивитись на інформацію під іншим кутом чи глибше зрозуміти принципи та практики.
- План підготовки. Визначення та розподілення часу для підготовки, слідкування за прогресом, його коригування (за необхідності).
- Пошук вакансій. Аналіз вимог до кандидатів на цю посаду допоможе виявити прогалини у необхідних знаннях та навичках і акцентувати увагу саме на них, не витрачаючи час на зайву інформацію.
- Відпочинок перед екзаменом. Перед самим екзаменом зробіть перерву у навчанні, щоб ваш мозок міг відпочити. Це допоможе вам бути більш зосередженим і готовим до складання тесту.
Висновки
Сертифікація Scrum Master має важливе значення для професіоналів, так як це підкреслює спроможність ефективно керувати проєктами, відкриває нові можливості для кар’єрного зростання, підвищує ефективність команди, оптимізує роботу, поліпшує комунікацію серед співробітників, сприяє більш швидкому досягненню цілей проєктів, допомагає із вирішенням нестандартних ситуацій, надає впевненості у власних діях.