Для кожної сфери тестування характерний набір термінів і визначень. Сфера ігор в цьому плані не виняток. У цій статті ми з вами розглянемо найбільш часто використовувані в тестуванні ігор терміни.
1. Аккаунт, обліковий запис (Account) – спеціальний запис в базі даних, який співвідносить реальну людину до приналежного їй віртуального майна – персонажі, екіпірування, передплата на додаткові послуги і та ін.
2. Ап, Up, AP
1) Up (вгору) – перехід персонажа на новий рівень;
2) AP (скор. від англ. Attribute points) – очки, які витрачаються на поліпшення характеристик персонажа;
3) AP (скор. від англ. Action points) – очки дії в покрокових іграх;
4) AP (скор. від англ. Arena points) – очки, які видаються за перемогу на арені (в ММО);
5) AP (скор. від англ. Attack/ability power) – сила атаки/вміння.
3. Підказка (Hint, хінт) – елемент графічного інтерфейсу, який служить додатковим засобом навчання користувача. Виділяють кілька видів хінтів:
- спливаючі – виникають при наведенні курсору на об'єкт, що цікавить або в разі неприпустимої дії (наприклад, введення імені персонажа цифрами);
- підказка при запуску – виникає після запуску гри і містить текст про особливості гри (як правило, при кожному запуску відображається різний текст для повного ознайомлення з грою).
4. Екран завантаження (Loading screen) – це зображення (низка зображень або відео), яке з'являється після запуску гри і відображається на екрані під час завантаження або ініціалізації гри (також може бути присутнім після запуску рівня гри).
5. Цифрові артефакти (Digital artifact) – небажані і непередбачувані дефекти цифрового зображення. Залежно від типу інформації виділяють два типи артефактів:
- візуальні – артефакти візуальної інформації, графічні артефакти, артефакти відео і 3D-графіки;
- звукові – артефакти аудіо.
По причині виникнення виділяють наступні артефакти:
- апаратні артефакти – пошкодження даних через відмову апаратного забезпечення (процесора, шлейфів, мікросхем оперативної пам'яті і та ін.). Причинами можуть бути: перегрів, фізичне пошкодження і т.д ;
- програмні артефакти – пошкодження даних через відмову програмного забезпечення. Причиною можуть виступати баги в алгоритмах (наприклад, через баги кодеків при кодуванні або декодуванні можуть виникати артефакти в відео або аудіо);
- артефакти стиснення (стискання) – артефакти можуть виникати через використання стиснення з втратою даних (наприклад, артефакти через використання алгоритмів стиснення JPEG та MPEG);
- аліасинг, накладення (aliasing) – ефект, через який виникає накладання безперервних сигналів при їх дискретизації (в іграх проявляється у вигляді пікселізації).
6. Кадрова частота (Frames per Second, FPS) – кількість змінюваних кадрів за одиницю часу в комп'ютерних іграх, телебаченні та кінематографі. У комп'ютерних іграх під кадровою частотою розуміється частота, з якою процес гри оновлює зображення в кадровому буфері. Відображення кадрової частоти можна включити в налаштуваннях самої гри, якщо ж така опція не передбачена, то можна використовувати додаткове програмне забезпечення (наприклад, Fraps).
7. Брифінг (Briefing) – ігрове вікно, що виводиться зазвичай перед початком рівня. Містить опис рівня, а також список завдань, які гравець повинен виконати.
8. Дебрифинг (Debriefing) – ігрове вікно, яке з'являється після завершення рівня. Містить перелік виконаних і невиконаних гравцем завдань, а також кількість набраних за рівень очок.
9. Туторіал (Tutorial, навчання) – навчання, навчальний посібник. Це покрокове (поетапне) пояснення будь-якого процесу, інструкція по виконанню чого-небудь. В іграх – це покрокове знайомство гравця з основними механіками гри.
10. Завантажувальний екран (Splash screen) – це, зазвичай, перше, що бачить користувач на екрані. Це зображення, яке з'являється після запуску гри. Зазвичай логотип або просто картинка з інформацією. Але не завжди це зображення, буває, що це просто текст, або splash screen взагалі відсутній.
11. Чіти (Cheat code) – можливість виконувати тестування окремих частин ігор (рівнів, локацій, сцен), переходити до них без проходження великої частини гри, а також додавати необмежені ресурси персонажам (гроші, зброя і та ін.).
12. Лідерборд (Leaderboard) – це список гравців з найвищими результатами в грі.
13. Модель (3D model) – геометричний тривимірний об'єкт в грі, що складається з точок в просторі і полігонів (граней), які утворюють ці точки.
14. Текстура (Texture) – зображення, що накладається на поверхню моделі для надання їй кольору, забарвлення або ілюзії рельєфу. Приблизно використання текстур можна легко уявити, як малюнок на поверхні скульптурного зображення.
15. Геймплей (Gameplay) – це те, що відрізняє комп'ютерну гру від таких не інтерактивних видів розваг, як книги або кіно. Дивлячись кіно або читаючи книгу, людина є лише стороннім спостерігачем. У випадку з геймплеєм ми отримуємо можливість взаємодіяти з грою, вирішуючи поставлені геймдизайнером завдання за допомогою ігрової механіки.
16. Ігрові механіки (Game Mechanics) – це зведення правил і петель зворотного зв'язку, які призначені для того, щоб створювати геймплей, який приносить задоволення. Вони є будівельними блоками, які можуть застосовуватися і комбінуватися з ігровим та неігровим контекстом.
Приклади ігрових механік:
- квест (quest) – це завдання, виконавши яке, персонаж гравця або його група отримує нагороду;
- очки (points) – це діюча кількісна цінність, яка дається за якусь одиничну дію або за комбінацію дій;
- комбо (combos) – часто використовуються в іграх для того, щоб нагороджувати за вміння робити цілі ігрові комбінації;
- спільна групова робота (сommunity сollaboration, CO-OP) – ігрова динаміка, в якій ціле співтовариство об'єднується, щоб працювати разом, розгадати загадку, вирішити проблему або пройти випробування;
- івент, евент (event – подія) – нестандартна для ігрового процесу подія, яка виражається у вигляді спеціального конкурсу, ярмарки особливих товарів або появі спеціальних мобів в місцях, де їх раніше не було. Зазвичай івенти влаштовуються адміністрацією проєкту до свят або інших значущих дат, хоча їх можуть проводити і самі гравці – наприклад, неофіційний турнір або організований масовий наступ на позиції ворога;
- щоденні нагороди (daily rewards) – нагорода за щоденний вхід в гру (не є обов'язковим елементом гри).
17. Графічний інтерфейс користувача (Graphical user interface, GUI) – різновид призначеного для користувача інтерфейсу, в якому елементи інтерфейсу (меню, кнопки, значки, списки і та ін.), представлені користувачеві на дисплеї, виконані у вигляді графічних зображень.
18. Білд (Build) – кінцевий результат компіляції програми з унікальним номером версії збірки (наприклад, android build 1835).
19. Чат (Chat) – інструмент для обміну повідомленнями з іншими гравцями в багатокористувацьких іграх.
20. АФК (Away From Keyboard, AFK) – абревіатура, часто використовувана в чаті. Дослівно перекладається як «відійшов від клавіатури» і означає, що користувач на деякий час відлучиться від комп'ютера.
21. Free to play (f2p) – спосіб поширення комп'ютерних ігор, що дозволяє користувачеві грати без внесення грошових коштів. Автори ігор отримують прибуток шляхом мікротранзакцій (внутрішньоігрових покупок). Buy to play (b2p)– гравцеві потрібно придбати гру, після цього він отримує повний доступ до контенту. Pay to play (p2p) дана модель в грі означає те, що для доступу до гри гравцеві необхідно придбати щомісячну підписку.
22. Фідбек (Feedback) – реакція гри на дії гравця, що передаються гравцеві у візуальній, звуковій чи іншій формі (наприклад, розбите скло і характерний звук при кидку каменю в вікно).
23. Дизайн рівнів (Level design) – дисципліна в розробці комп'ютерних ігор, яка включає в себе створення рівнів для ігор– локації, місії, завдання та інше оточення. Зазвичай це робиться за допомогою редактора рівнів, призначеного для створення рівнів в іграх.
24. Комп'ютерна анімація – вид мультиплікації, який створюється за допомогою комп'ютера. На відміну від більш загального поняття «графіка CGI», що відноситься як до нерухомих, так і до рухомих зображень, комп'ютерна анімація має на увазі тільки рухомі. На сьогодні набула широкого застосування як в області розваг, так і у виробничій, науковій та діловій сферах. Будучи похідною від комп'ютерної графіки, анімація успадковує ті ж способи створення зображень:
- векторна графіка;
- растрова графіка;
- фрактальная графіка;
- тривимірна графіка (3D).
25. Бан (Ban – забороняти) – один з методів покарання користувачів за порушення встановлених правил. Зазвичай бан видається адміністратором гри за грубе спілкування з іншими користувачами, ботоводство, навмисне використання багів або хаків, недозволену покупку ігрових товарів або валюти за реальні гроші, а також інші серйозні порушення. Бан може бути постійним і тимчасовим, також бан не завжди повністю блокує аккаунт – іноді просто накладаються обмеження на використання деяких сервісів.
26. Бафінг, баф (Buffing) – накладення характеристик на ігрового персонажа, які можуть бути як позитивними, так і негативними. До позитивних бафів часто вдаються перед значущими боями для збільшення бойових можливостей групи. Іноді в ММО проєктах (Масова багатокористувальницька онлайн-гра (англ. Massively Multiplayer Online Game, MMO, MMOG) – мережева комп'ютерна гра, в яку одночасно грає велика кількість гравців) бафають інших користувачів для вираження своєї симпатії. Під час організованих бойових дій в ММО проєктах за бафінг групи, зазвичай, відповідає один або кілька членів загону. Це дозволяє групі боротися ефективніше навіть під час тривалих битв. Людину, здатну накладати бафи, називають бафер.
27. Дебаф (Debuff) – будь-який негативний вплив на гравця або мобу, що не завдає прямої шкоди. Зазвичай для кожного параметра, який може бути поліпшений бафом, є дебаф, понижуючий значення даного параметра. Типовими прикладами дебафів можна назвати зменшення базових характеристик, уповільнення або повне припинення персонажа, сліпота, мовчання, а також зменшення опору певного типу шкоди.
28. Бос (Boss) – дуже сильний опонент, зазвичай зустрічається герою після завершення рівня або в самому кінці сюжетної лінії. Зазвичай, для перемоги над босом потрібно докласти чимало зусиль і знайти його слабкі сторони, останнім часом зустрічається не так часто в сучасних проєктах. Часто для перемоги над босом потрібно виконати одну або кілька QTE послідовностей. Якщо у міру проходження гри зустрічається кілька босів, то кожен наступний, як правило, стає сильніший за попереднього.
29. Буст (Boost) – явище, при якому збільшуються будь-які характеристики. Використання прискорення в перегонах, баффи на підвищення шкоди або застосування зілля сили – все це приклади буста. Щось, що може давати такого типу ефекти, називають бустер.
30. ДПС (Damage Per Second – урон в секунду) – кількість пошкоджень, які може завдати персонаж за одну секунду.
31. Дроп (Drop – падати, упускати) – предмети, які падають з ворога при перемозі над ним.
32. Штучний інтелект, ШІ, АІ (Artificial intelligence, AI) – спеціальна частина програмного коду гри, що відповідає за дії ігрових персонажів, що знаходяться під управлінням комп'ютера.
33. Лаг (Lag – запізнювання, затримка) – затримка в роботі гри, що виявляється у вигляді тимчасового підвисання ігрового процесу. Найчастіше лаги виникають або через недостатню продуктивність комп'ютера, або через проблеми зв'язку з сервером. Постійні лаги в онлайн іграх можуть бути пов'язані з низькою швидкістю обміну даними між комп'ютером користувача або сервером, або регіональною віддаленістю гравця від сервера, через що збільшується значення пінгу.
34. Мод, mod (Modification) – модифікація гри, яка робить невеликі правки в ігровий процес або доповнює його. Найчастіше моди роблять користувачі, хоча іноді розробники здійснюють пострелізну підтримку своїх проєктів, випускаючи офіційні моди. Найчастіше творці проєктів самі випускають інструменти для моддінгу, але іноді зустрічається і створення модів через злом ресурсів гри.
35. Нерф (Nerf – послаблювати) – погіршення будь-яких характеристик в новій версії гри. Зменшення шкоди танка, здоров'я боса або показники характеристик броні – все це нерф.
36. НПК, НПЦ (Non-Player Character, NPC) - неігровий персонаж, управління яким здійснюється спеціальною програмою – ШІ. Зазвичай НПЦ може спілкуватися з героєм і є однією з основних можливостей взаємодії користувача з віртуальним світом. NPC часто просять виконати будь-які завдання або надають послугу торгівлі/обміну.
37. Область дії (АоЕ, Area of Effect) – явище, при якому ефект заклинання або здатності поширюється на область. Махає герой мечем, кидає він гранату, поливає галявину градом льоду – все це приклади АоЕ.
38. Пінг (Ping) – час відгуку сервера на відправлену команду. Пінг дуже важливий в багатокористувацьких іграх і характеризує швидкість, з якою передана інформація сервера впливає на ігровий світ. Вимірюється в мілісекундах. Чим значення менше, тим більш приємним буде ігровий процес. При занадто великих значеннях пінгу отримувати задоволення від ігрового процесу практично неможливо. На пінг впливає як якість каналу і його завантаженість, так і швидкодія роботи сервера до поточної кількості активних гравців.
39. Патч, оновлення (Patch – латочка) – файл, що вносить оновлення в гру. В оновлення найчастіше входять правки знайдених після релізу гри помилок. Крім цього патч часто містить невеликі правки балансу і інтерфейсу, а іноді навіть нові елементи геймплея і додатковий контент.
40. ПвЕ (Player vs environment – гравець проти оточення) – ігровий контент, заснований на протистоянні користувачів і віртуальних ворогів.
41. ПвП (Player vs player – гравець проти гравця) – на відміну від ПвЕ, такий ігровий контент навпаки заснований на протистоянні гравців: гільдій, фракцій або груп.
42. Скіл, абіліті (Skill, ability) – вміння героя гри здійснювати що-небудь. Лікування, збір трав, почин сантехніки – все це абілки. Такі навички можуть бути як пасивними, так і активними. Вони можуть розвиватися з героєм або бути незмінними за силою.
43. Скріншот, скрін (Screenshot) – знімок екрана з гри або будь-якого іншого застосування. Скріншоти можна створити як зовнішніми додатками (наприклад, FRAPS), так і в деяких випадках інструментами самої гри.
44. Hit points (HP, хіт поінтс) – очки здоров'я.
45. Experience points (XP) – очки досвіду.
46. Камера (Camera) – об'єкт, який є точкою огляду користувача в іграх. У 2D іграх камера також присутня, проте вона ортогональна (без перспективного спотворення) і її напрямок фіксований.
47. Локалізаційне тестування (Localization Testing) – перевірка правильності відображення текстів додатків на підтримуваних мовах.
48. Локкіт (Локалізаційний файл, англ. Lockit) – документ, що надається розробником, в якому наведені всі тексти додатка на всіх підтримуваних мовах.
49. Умляут (Діакритичний знак, англ. Umlaut): в лінгвістиці – різні надрядкові, підрядкові, рідше внутрішньорядкові знаки, що застосовуються в буквених і складових системах письма не як самостійні позначення звуків, а для зміни або уточнення значення інших знаків.
50. Xcode – інтегроване середовище розробки програмного забезпечення під OS X та iOS, розроблена корпорацією Apple.