За даними Grand Review Research, очікується, що популярність консольних ігор у найближчі роки буде збільшуватись за рахунок нових і просунутих аудіовізуальних пристроїв. Згідно з прогнозами, до 2027 року глобальний ринок досягне 51,15 млрд доларів. Ігровий досвід буде покращений завдяки високоякісним звуковим системам, дисплеям, телевізорам високої чіткості з портами HDMI та переважно бездротовому підключенню. Ігрові платформи надзвичайно еволюціонували за останні два десятиліття. З удосконаленням апаратного забезпечення кожне покоління випускало складніші ігри. Бюджети деяких ігор досягають мільйонів доларів, конкуруючи з виробництвом фільмів. Багато ігор з високими бюджетами були випущені з проблемами продуктивності або з поганим дизайном, що призвело до негативних відгуків та невдалих продажів. Причиною була відсутність правильного аналізу якості. Успіх гри залежить не тільки від її добротності, але й від задоволення користувача.
Тестування консольних ігор
- 10.11.2021
- Опубліковано: Admin
Деякі з ключових тенденцій, які, як очікується, змінять ігровий досвід, за даними The Guardian, включають:
- віртуальну реальність;
- фізичні спільні ігри;
- доповнену реальність;
- поступове оновлення консолі.
Процес створення ігор зазвичай розглядається у двох частинах. По-перше, є сторона розвитку, про яку піклуються програмісти та дизайнери рівнів, які створюють гру з нуля, щоб вона безперебійно функціонувала. Також є творча сторона – художники, дизайнери та ті, хто озвучують гру, створюючи візуальні та оповідні матеріали, що захоплюють гравців. Найбільш забута група в процесі – це тестувальники ігор.
Найпоширенішою є думка, що всі тестувальники ігор зосереджуються виключно на відтворюваності та повідомляють про помилки, які заважають процесу.
Насправді, сукупність різних підходів в процесі тестування та завчасне виявлення помилок є ключем до успішного випуску продукту.
Платформи (Xbox Series S, PlayStation 5 та Nintendo Switch)
Xbox – серія ігрових консолей від американської транснаціональної корпорації Microsoft.
Перша приставка вийшла на ринок 15 листопада 2001 року, остання на цей час – 10 листопада 2020 року.
PlayStation – ігрова приставка п'ятого покоління, розроблена компанією Sony Computer Entertainment. Реліз консолі відбувся 3 грудня 1994 року в Японії, в США приставка з'явилася 9 вересня 1995 року, а в Європі – 29 вересня 1995 року. Консоль є першою ігровою системою в лінійці PlayStation. Приставка виявилася дуже популярною, забезпечивши Sony прорив в ігровій індустрії, де до того моменту безроздільно панували Nintendo і Sega.
Nintendo Switch – гібридна ігрова консоль, розроблена японською компанією Nintendo. Вона поєднує в собі властивості домашньої ігрової приставки та портативної системи, може використовуватися в обох якостях. На етапі розробки Nintendo Switch мала кодову назву «Nintendo NX», була вперше продемонстрована в жовтні 2016 року і випущена в продаж у всьому світі 3 березня 2017 року.
Процес тестування
Зі зростанням популярності відеоігор їх тестування стає все більш важливим, щоб гарантувати, що вони будуть майже бездоганними з моменту запуску. Команда QA складається з фахівців, які не тільки дивляться на продукт як на роботу, але й розуміють його з точки зору користувача.
Список послуг, які надає тестувальник консольних ігор:
- тестування на відповідність консолі (Sony PlayStation, Microsoft Xbox, Nintendo Switch);
- тестування функціональності (попередня альфа, альфа, бета та постреліз);
- тестування ігрового процесу;
- тестування локалізації;
- тестування навантаження;
- стрес-тестування;
- тестування мережі;
- тестування інтеграції PS VR.
Для консолей більшість тестів не виконується на звичайній системі або споживчому пристрої. Розробникам та видавцям надається спеціальне випробувальне обладнання. Найбільш значущими інструментами є тестові або налагоджувальні набори. Основною відмінністю від споживчих одиниць для них є можливість завантажувати ігри з записаного диска, USB-накопичувача або жорсткого диска. Функція встановлення регіону публікації відсутня у споживчих блоках для боротьби з піратством програмного забезпечення та імпортом сірого ринку, на відміну від тестових систем.
Тестові набори мають такі ж технічні характеристики та загальний вигляд, що й споживчі пристрої, хоча часто вдосконалені додатковими портами та роз’ємами для іншого випробувального обладнання. Також вони містять додаткові опції, такі як автоматична перевірка відповідності, особливо щодо збереження даних.
Набори розробників зазвичай не використовуються тестувальниками ігор, але використовуються програмістами для перевірки нижчих рівнів. На додаток до функцій, комплекти розробників зазвичай мають вищі технічні характеристики обладнання, особливо помітне збільшення системної пам'яті. Це дозволяє оцінювати ефективність ранньої версії гри, не турбуючись про оптимізацію. Набори розробників зазвичай більші й мають інший вигляд, ніж тестові або споживчі блоки.
Однією з найбільших перешкод, з якими стикаються ігри на їх шляху до ринку консолей, є потенційно важкий процес сертифікації. Продукт тестується виробниками консолей, щоб переконатися, що кожен аспект гри (текст, посібники з експлуатації тощо) повністю відповідає їхнім суворим вимогам до термінології, стандартам та умовам найменування. Цей процес сертифікації відповідності важливий не лише для того, щоб гравці розуміли сенс, який закладений в продукт, а і є обов’язковим етапом випуску усіх ігор для всіх консолей.
Тільки коли тестувальники повністю навчені, кваліфіковані та використовують найсучасніші інструменти та технології, можна бути впевненим в результаті. Кожен новий проєкт має перевірятися відділом сертифікації, що стежить за забезпеченням якості та щохвилинними оновленнями в галузевих процесах відповідності. Фахівці, що спеціалізуються на TRC (Перелік технічних вимог) та TCR (Технічні вимоги до сертифікації), дуже цінуються. Працювати потрібно тісно з командою розробників на кожному етапі процесу, починаючи з ранньої розробки та закінчуючи випуском та оновленнями. Комплексний процес регресійного тестування дозволяє спеціалістам оцінювати оновлення або нові доповнення, не впливаючи на наявний контент гри. Також, завдяки тому, що консолі підтримують різні мовні комбінації можна поступово випускати ігри для різних пристроїв та аудиторій у різних регіонах.
Тестування функціональності
Тестування функціональності виявляє різні помилки в грі, які шкодять її роботі та UX. На цьому етапі визначається, чи все відповідає специфікаціям і чи є якісь основні проблеми у процесі, графіці, аудіовізуальних ефектах тощо. Функціональне тестування – це найпоширеніша форма перевірки, але не єдина.
Тестування локалізації
Крім тестування функціональних можливостей є ще перевірка локалізації, яка зосереджується на якості всього перекладеного вмісту гри. В рамках цього процесу спеціалісти проходять гру від початку до кінця, перебираючи кожен куточок і шукаючи ознаки мовних помилок. Це означає, що кожен побічний квест, сюжетна сцена, ігрове меню та повідомлення про помилку повинні бути протестовані.
Тестування сумісності
Раніше відеоігри працювали на одній платформі. Тепер можна спроєктувати їх для роботи на різних пристроях і системах, чи то iOS, Android, PlayStation, Nintendo або Xbox. Тестування сумісності гарантує безперебійну роботу відеогри на різних платформах.
Тестування відповідності консолі
Тест на відповідність консолі – це ключовий момент у життєвому циклі консольної гри.
Тестуючи у різних середовищах, потрібно брати до уваги, наскільки різні усі консолі. Вони однаково запускають ігри і, здається, мають схожий функціонал, але це принципово різні машини. У кожної є свій контролер зі своєю унікальною термінологією, яка описує, як складові частини чи назви елементів мають бути описані і показані в грі.
Тестування на подібну точність термінології може охоплювати будь-який діапазон обладнання, програмного забезпечення або процедур. Тестери відповідності консолі є експертами з обов'язкової термінології, визначеної виробником. Вони можуть порадити, які кроки розробникам і видавцям необхідно вжити, щоб їхня гра пройшла перевірку відповідності.
Які наслідки недотримання?
Ігри, які не проходять перевірку відповідності виробника консолі, просто не випускаються. Тестування відповідності працює на суворій основі проходження/невдачі. Тут немає місця для двозначності. Ігри, які не мають правильної термінології, не будуть допущені до випуску на консолі, поки вони повністю не відповідатимуть вимогам.
На додаток до цього, процес повторної перевірки може бути досить дорогим для розробників та видавців, тому дотримання вимог з першого разу має першочергове значення для того, щоб гра була випущена вчасно та в рамках бюджету.
Регресійне тестування
У 1990-х та на початку 2000-х років до випущених ігор на ринок не вносили жодних змін. Тепер ігри можуть отримувати часті оновлення та DLCS (завантажуваний вміст) від розробників навіть після того, як користувач придбав їх. Коли ці оновлення розсилаються, за допомогою регресійного тестування відбувається перевірка, чи вони не порушують інші компоненти продукту.
Спеціальне тестування
Спеціальне тестування – це неформальний тест, в якому немає стандартних методів або кроків. Спеціалісти використовують техніку передбачення помилок, щоб виявити майбутнє виникнення помилки.
За своєю природою, консольні ігри глибші, мають більше рівнів і складностей. Призначені для серйозних геймерів, консольні ігри можуть тривати від 5-6 годин до 400+ годин відтворення.
Перевірка гри включає не тільки дизайн, механіку ігрового процесу, функціональні можливості та зручність використання. Тестувальник повинен оцінити її на предмет зосередженості, можливостей утримання, продуктивності та відчуття мети.
Вимоги до тестування
Оскільки індустрія консольних ігор готується до випуску нового покоління з розширеними функціями, вимоги до тестування також зростають. Процес дотримання вимог є дуже важливий. Фахівці з контролю якості радять застосовувати певні заходи для того, щоб ігри відповідали всім вимогам відповідності консолі – незалежно від платформи.
Швидші/епізодичні випуски
Сьогодні програмісти поставляють ігри швидше завдяки розробці за гнучкими методологіями.
Співпраця
Під час розробки гри команда QA бере участь у Scrum-мітингах разом із командою розробників та замовником. Також надається зворотний зв'язок щодо якості гри, щоб покращити її стійкість на ринку.
Доступна інфраструктура
Наявність відповідних пристроїв для тестування в режимі реального часу може покращити результати перевірки продуктивності та функціональності. Це дає точне уявлення про те, як гра буде працювати в справжньому житті та швидше знаходити помилки.
Мислення поза очевидним
Пряма гра під час тестування важлива, але її недостатньо. У реальному житті користувач може грати по-різному, і той, хто перевіряє, повинен мати можливість передбачити ці кроки. Для цього потрібні досвідчені геймери, тестувальники.
Висновок
Сильна сторона індустрії ігор на сьогодні означає, що існує більше, ніж будь-коли платформ, на яких можна випустити свій наступний великий проєкт. Для розробників та видавців це також означає покращення шансів на успіх. З цією збільшеною можливістю для глобального багатоплатформенного розповсюдження виникають і додаткові обов’язки – такі, як дотримання вимог консолі чи операційної системи. Повна відповідність кожному пристрою, на якому випускається гра, є обов’язковою. Перед випуском виробники повинні стежити за правильним впровадженням своїх власних вимог та стандартів, це може включати:
- угоди про найменування;
- написання великої літери термінології рідного бренду;
- написання термінології кнопок та елементів керування та багато-багато іншого.
Невиконання стандартів може призвести не тільки до невтішного і тривалого процесу запуску (продукт неможливо випустити без сертифікації відповідності), це також може бути затратним для бюджету гри і завдати шкоди її загальному успіху.