Створити програмне забезпечення (ПЗ) без помилок неможливо. Створюють ПЗ люди, а їм властиво помилятися. Крім цього, користувачі можуть використовувати програму не так, як очікувалося, і ненавмисно вводити невалідні дані, а програма при цьому може повести себе не так, як гадалося.
Причини виникнення дефектів і збоїв
- 15.02.2023
- Опубліковано: Admin
Дефект (баг) – це помилка в програмі, що викликає її неправильну і (або) непередбачувану роботу, також дефектом називають відмінність між фактичним і очікуваним результатом. Через дефекти, допущені ще під час написання коду, програма може не виконувати закладених функцій, працювати не так, як зазначено в специфікації, або виконувати дії, які не передбачені. Такі випадки називаються збоями програми.
Баги є у всіх програмах і вони залишаються в них навіть після релізу. Це відбувається через те, що провести вичерпне тестування неможливо. Причиною тому є недолік часу, ресурсів, а також величезна кількість вхідних значень і сценаріїв перевірки. У реліз зазвичай випускається програмне забезпечення, яке містить незначні баги, а знайдені серйозні і критичні баги виправлені.
Так, людський фактор проявляється у всьому. Програмісти теж страждають від неуважності, забудькуватості, випадкових натискань на клавіші або брак досвіду й умінь. А позитивний настрій розробника разом з його рівнем вміння програмувати безпосередньо пов'язаний з якістю написаного ним коду.
Дефекти можуть виникнути на різних етапах розробки і можуть бути виявлені на різних рівнях тестування. Якість системи буде залежати від того, чи будуть виправлені знайдені баги, а вартість виправлення помилок – від того, на якому етапі розробки ПЗ знайдені помилки.
Причини появи помилок:
1. Проблеми в комунікаціях між членами команди
Бізнес-вимоги можуть бути не донесені до всіх учасників процесу розробки або донесені в перекрученому, неповному або суперечливому вигляді, через що вимоги будуть неправильно інтерпретовані членами команди розробників. Виходячи з цього, вимоги повинні бути описані зрозуміло, вичерпно, однозначно і без невідповідності між різними пунктами специфікації.
2. Складність програмного забезпечення
Програмне забезпечення створюють з безлічі компонентів, компоненти об'єднуються в програмні системи. У вимогах і описі ПО закладають велику кількість функціоналу різного ступеня складності. Таке програмне забезпечення важко розробляти і підтримувати, програмісти роблять більше помилок і, з огляду на складність розроблюваного ПЗ, помилки робляться більш серйозні, а кількість їх зростає.
3. Зміна вимог
Зі зростанням конкуренції в сфері розробки ПЗ виникла необхідність вносити правки на різних стадіях розробки, з'явилися гнучкі моделі розробки і з ними нові складності і проблеми. Зміни вимог тягнуть за собою зміни коду, і чим пізніше вирішено внести зміну в вимоги, тим більший обсяг робіт доведеться виконати для внесення змін в систему. Навіть якщо ця зміна незначна, вона може спричинити за собою виникнення нових дефектів або повернення вже виправлених.
4. Неякісне документування коду і тимчасові рамки
Розробники повинні писати код за певними правилами і документувати його, проте в реальності їм важливо не тільки отримати якісний продукт, а й отримати його швидко. Найчастіше, брак часу змушує програмістів писати код швидко, спрацьовує фактор неуважності і забудькуватості, що несприятливо впливає на якість програми.
5. Помилки програмістів
Так, людський фактор проявляється у всьому. Програмісти теж страждають від неуважності, забудькуватості, випадкових натискань на клавіші або брак досвіду і умінь. А позитивний настрій розробника разом з його рівнем вміння програмувати безпосередньо пов'язаний з якістю написаного ним коду.
6. Баги в інструментах для розробки програмного забезпечення
У допоміжних засобах для розробки ПЗ також є проблеми в роботі, що може вплинути на якість продукту. Такі баги можуть привести як до дрібних помилок, так і до блокування роботи розробника. Якщо порушена певна логіка в інструменті для розробки, то очевидно, що код, написаний за допомогою нього, також може містити помилки.
7. Помилки тестувальників
Помилки тестувальників можуть бути однією з причин того, чому баги в системі залишаються після релізу, а не з'являються спочатку. Тестувальники можуть не помітити присутні помилки через брак досвіду, упустити проблемні моменти в роботі програмного забезпечення через його складність і неможливість вичерпного тестування.
8. Неякісний контроль версій коду
Версійність коду програми – це сукупність виправлень в рамках однієї програми за певний період часу. Версії контролюються при релізах, оновленнях додатків. Повинна бути присутньою підтримка сумісності версій – можливість підтримки новими версіями програми старих версій, гарантії виконання коду програми, написаного на старій версії.
Недостатній контроль версій може призвести до появи великої кількості багів. Така ситуація трапляється, коли версії не збігаються через неякісний контроль мови програмування, на якому пишеться додаток, бібліотек, які використовуються в додатку, а також неякісний контроль версій модуля, з яких складається програма. Нові версії можуть не підтримувати старі версії і навпаки, саме через це виникають помилки.
9. Архітектура програмного забезпечення
Непродуманий вибір структурних елементів і інтерфейсів системи, їхньої поведінки в рамках співпраці з іншими структурними елементами, з'єднання обраних елементів і в цілому архітектури всіх елементів ведуть до проблем у функціонуванні ПЗ. Елементи можуть взаємодіяти не так, як очікує замовник, перебувати не там, де очікує користувач, порушуючи бізнес-логіку програми.
10. Брак фінансування
Програмний продукт буде протестований рівно настільки, наскільки було надано фінансів на процес тестування. Виділеного бюджету може не вистачити на достатнє тестування системи і, коли бюджет буде вичерпано, тестування зупиниться незалежно від результату тестування.
Підводячи підсумки, можна сказати, що основними причинами появи помилок в програмному забезпеченні є: людський фактор, тимчасові і фінансові обмеження, баги в інструментах для розробки, а також неможливість проведення вичерпного тестування, через що в програмному забезпеченні завжди залишаються помилки. Навіть, якщо здається, що помилок в ПЗ немає – вони там є. Тому, грамотне планування тестування, визначення пріоритетів для тестування і виправлення знайдених помилок – важливі основи якісного тестування ПЗ у встановлені терміни.