На сьогодні існує безліч браузерів від різних компаній та кожен з них здатний відображати веб-сторінки. Який з них вибрати – кожен вирішує сам. Комусь подобається інтерфейс та безліч доповнень у Google Chromе, комусь подобається простота Firefox. Які ж браузери вибрати для тестування сайту? Розглянемо це питання більш детально.
До початку тестування, необхідно запросити у замовника перелік необхідних браузерів та пристроїв. Якщо є така можливість – це дуже добре. Після отримання списку, відкриваємо його, озброюємось всім, що в ньому написано, а далі – справа за малим :)
Але, як показує практика, такий ідеальний варіант працює не завжди. Чи то дедлайн «вчора» та немає можливості відправляти уточнювальні листи, або замовник сам не знає чого хоче. Хоч би що там було, вибір залишається за тестувальниками. В такому випадку працюємо за клієнтоорієнтованою логікою, але це може виявитися не так просто, як здається на перший погляд.
Десктопні браузери
Щоб зрозуміти, в яких же браузерах найчастіше буде відкриватися об'єкт тестування, вдамося до здорового глузду, логіки і, звичайно ж, до Google (куди ж без нього).
Отже, для початку необхідно з'ясувати, на яку країну орієнтується тестований сайт. Припустимо, це інтернет-магазин на австралійському домені, з власником з Австралії та можливістю доставлення товарів тільки в Австралію та Нову Зеландію. Або інший приклад: український банк вирішив зробити редизайн свого сайту та віддає його на тестування. Отже, можна легко визначити, що країна-споживач – Україна. Після визначення країни переходимо до пошуку статистики.
Існує багато онлайн-сервісів, що дозволяють оцінити найпопулярніші браузери в даній країні або регіоні. Для оцінки найбільш популярних десктопних браузерів в Україні або іншій країні можна скористатися, наприклад, ресурсом Statcounter: http://gs.statcounter.com/browser-market-share.
Нижче представлений графік браузерів, які використовувались за період з серпня 2022 по серпень 2023 в Україні.
З графіка видно, що найбільш поширеним є браузер Google Chrome 64,66%. За ним за популярністю йдуть браузери:
Safari – 11,9%
Opera – 8,96%
Yandex Browser (не використовується на курсі) – 4,88%
Mozilla Firefox – 4,69%
Edge – 2,36%
Дану статистику слід брати до уваги при виборі браузерів для тестування проєкту.
Також можна оцінити популярність версій програм, що використовуються. Дані щодо десктопних браузерів, в яких працювали жителі України за період з серпня 2022 по серпень 2023 року, представлені в діаграмі.
Зазвичай для тестування використовують дві останні версії браузера: актуальну на даний момент та попередню.
Правилом хорошого тону вважається, коли на сайті, для більш ранніх версій браузерів, передбачені спеціальні сторінки – «заглушки». Вони інформують користувача про те, що версія браузера, яка використовується, застаріла та рекомендують оновити її. Ці сторінки також містять відповідні посилання на онлайн-ресурси. У разі тестування можна запропонувати замовнику встановити такі заглушки на його сайті.
Окремим пунктом варто згадати про браузер Safari, який використовується на iOS та MAC OS за замовчуванням. Цей факт варто врахувати, плануючи тестування на цих пристроях.
Мобільні браузери
У мобільних девайсах ситуація трохи змінюється – операційні системи мають нативні або встановлені за замовчуванням браузери. Таким чином, популярність цих браузерів обумовлюється поширеністю цих операційних систем.
Приклади:
- для всіх моделей iPhone нативним браузером є Safari;
- для більшості Android-пристроїв – Google Chrome;
- мобільні телефони фірми Samsung мають власний додаток за замовчуванням під назвою Browser.
Нижче представлений графік мобільних браузерів ,що використовувались у період з серпня 2022 по серпень 2023 року на території України.
З графіка видно, що найпоширенішим є браузер Google Chrome 67,82%. За ним в порядку зниження популярності йдуть браузери:
Safari – 21,88%
Samsung Internet – 3,21%
Yandex Browser (не використовується на курсі) – 3,08%
Opera – 2,53%
UC Browser – 0,64%
Firefox – 0,46%
Edge – 0,18%
Нативний браузер – 0,07%
Цією інформацією варто скористатися, щоб визначити цільову аудиторію та грамотно розподілити ресурси на тестування майбутнього веб-проєкту
«Дружелюбність» для тестувальника
Вибравши браузери, саме час подумати про процес тестування в них. Тут необхідно знати, що існує значна кількість корисних доповнень, які спрощують та розширюють можливості для тестування. Кількість доступних розширень безпосередньо залежить від популярності браузера.
Слід пам'ятати про те, що орієнтуватися завжди потрібно на кінцевого користувача. Наприклад, немає сенсу проводити тестування на китайському браузері Baidu, якщо продукт націлений на український ринок. Необхідно зосередитися на тому, щоб забезпечити позитивний досвід перегляду для більшості користувачів.