Будь-яка сфера діяльності потребує координації незалежно від її специфіки. Так склалося, що в ІТ-компаніях у більшості випадків командна робота, тому для організації ефективного менеджменту є така роль, як project-менеджер. Про нього ми і поговоримо більш детально в цій статті.
Хто такий project-менеджер і як ним стати
- 23.11.2023
- Опубліковано: Admin

Project-менеджер (PM, проєктний менеджер, менеджер проєкту) – це фахівець, головним завданням якого є управління проєктом та організація роботи на проєкті. Як правило, він займається проєктуванням та розстановкою пріоритетів, плануванням виконання завдань, контролем, комунікаціями, а також оперативним вирішенням проблем. У процесі розробки програмного забезпечення відведено окрему роль саме для project-менеджера.
Навіть з цього короткого опису поняття, хто такий менеджер проєкту, можна зрозуміти, що далеко не кожному під силу стати project-менеджером. Або ж, принаймні потрібно добре попрацювати над удосконаленням та розвитком деяких скілів, які полегшать вашу роботу.
Давайте розглянемо основні якості, потрібні project-менеджеру для виконання його задач. Це допоможе вам скласти уявлення про те, які навики в першу чергу потрібно покращувати для того, щоб стати менеджером проєкту.
Базові якості Project-менеджера:
- Стресостійкість – чи не найважливіший скіл для такого фахівця, оскільки потрібно розуміти, що проблеми будуть виникати і їх може бути багато, тому з цим потрібно змиритись і сприймати це як догму.
- Стратегічне та критичне мислення – досвідчений РМ має вміти не тільки бачити загальну картину по проєкту, але й давати оцінку ризиків та вибудовувати стратегію розвитку команди та проєкту. До того ж важливо вміти швидко реагувати та приймати рішення в критичних ситуаціях, а також брати на себе відповідальність.
- Уважність – увага до дрібниць важлива. Часто буває так, що за дрібницями стоїть велика проблема, яка потребує негайного реагування, з метою уникнення фінансових ризиків у майбутній перспективі.
- Комунікативність – робота project-менеджера передбачає безліч комунікацій зі своєю командою, керівництвом компанії та клієнтами (замовниками).
- Дотримання тайм-менеджменту – менеджер проєкту має вміло розпоряджатись часом, відведеним на виконання тих чи інших задач, а також вміти концентрувати увагу на найважливішому, з метою уникнення додаткових витрат часу.
- Креативність – управління командою включають в себе, здебільшого нестандартні підходи до вирішення труднощів.
- Адаптація – вміння швидко адаптуватись до змін є однією з найважливіших якостей РМ, оскільки на проєктах часто виникають зміни, які зазвичай диктуються клієнтами (замовниками).
Завдання project-менеджера
Перед проєктним менеджером постає багато задач, проте їх можна розділити на декілька груп:
1. Досягнення цілей та завдань клієнта
Важливо вміти не просто виконати поставлені завдання, а зробити так, щоб замовник дійсно отримав задоволення від співпраці з вами. Ймовірність, з якою незадоволений клієнт розкаже іншим про свій негативний досвід, значно вища ніж та, коли замовника абсолютно все влаштовує і навіть більше. Це має значний вплив на репутацію не тільки команди, а й компанії, у якій працює такий РМ.
2. Досягнення цілей та завдань команди
Звичайно потрібно не забувати, завдяки кому можна досягти цілей проєкту та про важливість людського ресурсу. РМ має вміти організувати комфортну атмосферу в команді, яка сприятиме підвищенню мотивації та уникненню конфліктних ситуацій.
3. Досягнення цілей та завдань компанії (керівництва)
У даному напрямку цілей та завдань все зводиться до фінансової складової. Наявність project-менеджера та його злагоджена і вміла робота має позбавити компанію зайвих позапланових витрат.
Також варто більш детально виділити ряд завдань, які варто очікувати на позиції project-менеджера.
Деталізація завдань на позиції PM:
- планування і розстановка задач для команди по пріоритету;
- складання та ведення документації проєкту;
- контроль термінів дедлайнів;
- розподіл навантаження всередині команди з метою покращення ефективності роботи;
- визначення кількості ресурсів та робочого середовища, необхідного для виконання роботи командою;
- виявлення та аналіз можливих ризиків;
- комунікації із замовником та подача звітності;
- розробка технічних завдань та їх погодження.
Актуальність на ринку праці
Для того, щоб зрозуміти актуальність project-менеджера на сьогодні, варто насамперед звернути увагу на попит на ринку праці. А попит на них є завжди, оскільки РМ є ключовою ланкою в командних проєктах. Вони є затребуваними в компаніях різного рівня: в стартапах, аутсорсингу та продуктових.
Інше питання: чи під силу кожному бажаючому стати менеджером проєкту? Існує велика кількість різноманітних проєктів з різним рівнем завдань та вимогами, а також кожен, хто хоче стати project-менеджером, володіє різним рівнем скілів, необхідних на цій посаді. Ці фактори неабияк впливають на ймовірність зайняти своє місце в даній ніші.
Як стати project-менеджером з нуля
На перший погляд, робота менеджером проєкту схожа на диригента оркестру та може здатися доволі легкою. Але насправді це не так з ряду причин, про які поговоримо далі.
Послідовність дій, необхідних для працевлаштування project-менеджером з 0, приблизно така ж, як і для будь-якої іншої посади.
Перш за все необхідно визначитися з тим чи дійсно вам подобається специфіка даної ролі та чи можете ви управляти хоча б невеликою кількістю задач. Для цього потренуйтесь на простому, як вам здається, процесі з управлінням – організуйте поїздку або якусь зустріч (подію), яка потребуватиме процесу підготовки та організації. Таким чином ви зможете вияснити, чи дійсно вам подобається подібна діяльність, а також випробувати себе та зрозуміти чи здатні доводити до кінця почате.
Для того, щоб стати РМом варто бути готовим до того, що доведеться опановувати самостійно дуже багато практичних аспектів. Звісно в самонавчанні також допоможуть відповідні курси, як платні, так і безкоштовні (їх досить багато). Сертифікат чи диплом про успішне проходження курсу не гарантує, що вас будуть хантити усі ІТ-компанії, яким тільки потрібен РМ, але це буде непоганим плюсом до інших ваших навиків.
Наступне це soft-скіли. Вам потрібно зрозуміти, які саме потрібні для роботи менеджером проєкту та визначити, яких з них вам не вистачає, а які варто покращити.
Дуже важливу роль відіграє англійська при працевлаштуванні на позицію менеджера проєктів. Оскільки специфіка роботи обумовлює велику кількість комунікацій не тільки всередині команди та компанії, а ще і з замовниками, то знання англійської є одним з перших пунктів, який стоїть у переліку вимог до кандидата на цю посаду. Спираючись на досвід Senior project-менеджерів провідних ІТ-компаній, рівень англійської має бути не нижче Upper-Intermediate (B2) для можливості претендувати на посаду РМ.
Переваги та недоліки професії
До переваг можна віднести:
- розвиток комунікативних навиків;
- постійне управління будь-якими процесами;
- постійне вдосконалення і навчання;
- можливість кар’єрного зростання (від Trainee/Junior до Senior project-менеджера, Head of PMO (Project Management Officer),COO (Chief Operating Officer));
- високооплачуваність.
До недоліків можна віднести:
- високий рівень відповідальності;
- високе навантаження та стрес;
- багатозадачність одночасно.
Поради новачкам від досвідчених project-менеджерів
Приділяйте увагу вивченню інструментів для роботи з проєктами. Вони у будь-якому випадку використовуються для оптимізації ефективності командної роботи. Ці знання будуть гарним бонусом у скарбничці навиків ще на етапі працевлаштування.
Також важливо тверезо оцінювати свої можливості відповідно до навиків. Не варто вигадувати досвід, якого не було з метою піднесення себе в очах роботодавця. Це може зіграти з вами злий жарт в подальшому, коли доведеться зіткнутись з високим рівнем відповідальності та великою кількістю задач.
Якщо це ваші перші спроби прокласти шлях в напрямку управління проєктами, то будьте готові на перших етапах пожертвувати прибутком заради досвіду. Для початку важливо стати дійсно досвідченим спеціалістом, для того, щоб в майбутньому скласти конкуренцію на ринку праці. Важливо звертати увагу на наявність таких можливостей у тій чи іншій компанії, які дозволять взяти якнайбільше корисного для досвіду в роботі project-менеджером, а не гнатися за вищою заробітною платою.
На закінчення можна сказати, що позиція project-менеджера відкриває перед вами достатньо потужні перспективи.
