Чого слід очікувати під час роботи в ІT- сфері – у сфері, де нескінченний потік нової інформації? Однозначно, потрібно налаштуватися на довгий нескінченний процес навчання в ході всієї кар'єри.
Яку роль відіграє самонавчання в кар'єрі?
Важливою навичкою працівників ІТ, після знання англійської мови, є самонавчання. Необхідно мати стабільну мотивацію, щоб навчитися ставити цілі і досягати їх, шляхом вивчення нового матеріалу і набуття практичного досвіду. У процесі постійної еволюції і модернізації технологій, самонавчання допомагає бути прогресивним, перспективним і йти в ногу з часом. Уважне ставлення до цього процесу дозволить зрозуміти і засвоїти нові знання, які залишаться на довгий час.
Кілька порад щодо успішного самонавчання:
- Дізнаватися про нові, ще незрозумілі речі. Не залишати без уваги жодного незнайомого терміна.
- Дисципліна. Процес навчання ніхто не контролює крім вас, необхідно розвивати самодисципліну.
- Застосовувати різні способи навчання. Не варто тільки проходити курси або тільки читати книги, можна все об'єднати і самонавчання не здаватиметься таким монотонним.
- Сформувати звичку. Вчитися краще щодня по півгодини, ніж раз на тиждень – цілий день.
- Виходити за свої рамки. Застосовувати отримані знання на практиці, спілкуватися про ще погано вивчений матеріал. Корисною порадою може стати опитування досвідчених колег про потрібну літературу, адже саме вони зможуть порекомендувати і прокоментувати прочитані книги.
- Робити невеликі конспекти. Під час або після прочитання книги, записуйте основні ідеї своїми словами для засвоєння прочитаного матеріалу. Також можна застосовувати виділення тексту, акцентуючи увагу на головному, робити записи у вигляді схем, діаграм, таблиць. Час від часу необхідно перечитувати свої записи – це освіжить в пам'яті головне з давно прочитаних книг і допоможе в подальшій роботі.
За допомогою яких же ресурсів можливе самонавчання? Ви можете визначити особисту програму навчання – це можуть бути книги, онлайн–курси, конференції, семінари або інтернет-ресурси. Всім відомі пошукові системи допомагають знайти необхідну інформацію, відображаючи потрібне для швидкого сприйняття, але при роботі з Інтернетом також необхідна навичка фільтрації інформації, адже якість інформації з мережі не завжди достовірна. Інша справа – це книги. У них поетапно описані і сформульовані різні великі теми з плавним переходом між розділами, що дуже необхідно в розумінні технічної літератури, адже її вивчати не завжди просто.
Почати самонавчання необхідно з актуальних і якісних джерел, з відомих книг, прочитаних не одним десятком ІТ- фахівців, з книг, які принесли користь не тільки новачкам-тестувальникам, але і є настільними у провідних фахівців цієї сфери.
Перша проблема, з якою можна зіткнутися при виборі книги – це недостатній рівень володіння англійською мовою. Якщо знання іноземної мови дозволяють читати технічну документацію, то немає сенсу гаяти час на україномовні книги та їх версії. Краще приступити до читання матеріалу англійською мовою, який так поширений в ІТ-сфері, – це допоможе відразу розібратися з термінами, початковими азами тестування, а також допоможе розширити професійні знання.
Однієї універсальної книги, яка буде актуальна протягом всього часу, з моменту появи тестування програмного забезпечення і по теперішній час, не існує і навряд чи колись з'явиться.
5 книг про тестування для різного рівня:
1. Роман Савін «Тестування Дот Ком, або Посібник по жорстокому поводженню з багами в інтернет–стартапи»
Ця книга стала справжньою класикою жанру. З її допомогою більшість новачків роблять перший крок у вивченні тестування ПЗ. Вона досить легко читається. Дану книгу складно назвати серйозною, скоріше, – це загальний матеріал з корисними рекомендаціями, який дуже розбавлений жартами.
2. Святослав Куликов «Тестування програмного забезпечення. Базовий курс»
Відмінно доповнить початкові знання про тестування, містить досить багато нової термінології, яку треба зрозуміти і запам'ятати. Книга є бесідою з читачем, через що легко сприймається. За допомогою питань в кінці розділів можна винести основне з розділу. Написана книга на особистому досвіді автора, тому включені поширені питання і складності початківців тестувальників.
3. Glenford J. Myers «The Art of Software Testing»
Універсальна книга для різних рівнів тестувальників. Незважаючи на давню дату видання, її постійно оновлюють і доповнюють актуальним матеріалом. Містить цікаві приклади, одні з яких можна легко зрозуміти, а над іншими – добре подумати. Також описані класичні принципи тестування.
4. Lee Copeland «A Practitioner's Guide to Software Test Design»
В книзі добре описана тема тест-дизайну, яка приваблює своєю точністю і великою кількістю прикладів. Доступна тільки англійською, що допоможе ознайомитися з термінологією ближче. Більшість порад можна відразу випробувати на практиці. Також важлива структурованість наданої інформації, автор в книзі часто використовує таблиці. Приклади і таблиці допомагають краще зрозуміти і запам'ятати матеріал. Але, слід враховувати той факт, що книга є вузьконаправленою на відміну від інших книг з тестування.
5. Борис Бейзер «Тестування чорного ящика. Технології функціонального тестування програмного забезпечення і систем»
Серйозна і досить відома книга, призначена для тестувальників і програмістів. В описі глибоко розглянуті основні питання в ході тестування програмного забезпечення. У книзі описано як знайти максимум помилок при мінімальній кількості витрат. Також слід зазначити, що написана вона на доступній мові для різних рівнів знань англійської.
Відомих і гідних книг з тестування велика кількість, включаючи також і по кожному відгалуженню окремо. Всі книги відрізняються і за ступенем сприйняття, і за методикою навчання. Вони відкривають нове в цікавій сфері та навчають своїми практичними завданнями і порадами. В ІТ важливо перевіряти все на практиці, але і теорія не менш значуща. За допомогою вивчення теорії багато повсякденних і складних речей в тестуванні стануть простими і зрозумілими.