Soft skills, необхідні для тестувальників
- 28.03.2023
- Опубліковано: Admin

Тестування, як і будь-яка інша сфера діяльності, вимагає від QA-інженера володіння певними навичками. Навички бувають професійні, практичні, досвідчені, їх прийнято називати «hard skills». А ще бувають навички соціальні, поведінкові, можна сказати – емоційні, так звані «soft skills». Ці навички можна назвати суто професійними, вони більше особистісні, вони не залежать від специфіки роботи. До таких навичок можна віднести здатність до комунікацій, самодисципліни, відповідальності, вирішення проблем та керування часом.
Давайте розглянемо, чому ці навички, які, здавалося б, не мають ніякого відношення до прямих обов'язків тестувальника, так для нього важливі.
Першою, як однією із основних навичок, давайте розглянемо здатність до комунікацій. Цей навик дуже важливий в умовах сучасного бізнесу для будь-якої професії. IT-сфера не є винятком. Більшість проєктів у світі технологій створюється командами. Для успішної роботи команди дуже важливо скоординована взаємодія між членами команди. Для тестувальника дуже важливі такі вміння при роботі в команді:
Ще одним корисним умінням QA-інженера можна назвати здатність просто і чітко формулювати думки. Цей навик необхідно розвивати постійно, так як він необхідний тестувальникові кожен робочий день.
Важливі скіли для тестувальника
1. Вміти ставити правильні запитання:
- на самому початку роботи потрібно завжди уточнювати незрозумілі вимоги, неясну логіку функціоналу, незнайомі або неточні терміни;
- в ході роботи з'ясовувати спірні моменти, не боятися запитати про те, чи є виявлений вами невеликий дефект багом або фічею;
- завжди потрібно уточнювати, чи був вже описаний знайдений дефект, а також відзначений чи сумнівний дефект/фіча в документації як правильна поведінка системи;
- питати про те, хто відповідає за вирішення проблеми, у кого можна уточнити, якою має бути поведінка насправді.
2. Вміти заручитися підтримкою членів команди, ввічливо і інформативно спілкуватися:
- часто можна зустріти інформацію про те, що тестувальники і розробники ворогують між собою. Такі чутки походять від того, що інформація про баги в продукті може доноситися грубо, так само як і сприйматися неконструктивно. У спільній роботі важливий готовий якісний продукт, тому всі питання та зауваження повинні доноситися у ввічливій формі, без претензій та докорів;
- важливо як питати ввічливо, в такій формі, щоб у співрозмовника з'явилося бажання вам відповідати, так і відповідати на питання чи уважно вислуховувати зауваження і завжди враховувати їх у подальшій роботі. Ніколи не потрібно сприймати критику, як претензію до себе особисто. Жоден геніальний фахівець не прийшов до власного успіху без помилок. Але тільки найнаполегливіші та успішні не здалися в процесі виправлення помилок;
- також однією з важливих навичок спілкування є вміння навчати інших. Без зривів, принижень і висміювання новачків. Ні в якому разі не можна займатися самозамилуванням і звеличування свого «Я».
3. Своєчасний та ефективний опис дефекту:
- важливо розуміти і вміти виставляти серйозність та пріоритет дефекту в залежності від проєкту. Якщо тестувальник почне виставляти високий пріоритет всім підряд баг-репортам або привласнювати блокуючу серйозність середнім багам, то це може істотно знизити ефективність роботи всієї команди на проєкті;
- також дуже важливо не відкладати оформлення звіту «на потім». Краще завжди описувати баги відразу в баг-трекер або, якщо немає такої можливості, створювати чернетки в текстових файлах, описуючи ключові кроки для того, щоб можна було в точності відтворити дефект. Навіть якщо дефект легко відтворюється і запам'ятовується, в процесі роботи можна про нього забути, через що баг залишиться невиправленим в кінцевому продукті.
4. Дисциплінованість.
Цей навик завжди був і буде просто безцінним та необхідним в роботі над будь-яким продуктом. Особливо це важливо в проєктах з гнучкими методологіями, де етапи розробки розбиті на спринти з чіткими термінами.5. Вміти чітко і зрозуміло описувати дефекти.
Найпростіше формування цієї навички починається з опису дефекту за принципом «Що? Де? Коли?». Цей принцип дозволяє чітко сформулювати, який саме баг спостерігається, в якій частині системи та за яких умов. Також ця навичка включає в себе розуміння того, яка додаткова інформація доречна в описі дефекту (наприклад, уточнення масштабу і роздільної здатності екрану в багах верстки або прикріплення логів там, де вони корисні та потрібні).6. Вміти писати прості впорядковані тест-кейси.
Тест-кейси – незамінний інструмент тестувальника, який особливо важливий на тривалих об'ємних проєктах. Дуже важливо, щоб тест-кейс був написаний так, щоб без зусиль його змогла пройти людина, яка тільки-но прийшла на проєкт.І, нарешті, останній, але не менш важливий навик для тестувальника – це цікавість.
7. Азарт та зацікавленість в роботі.
Якщо тестувальник не ставить собі питання «А що буде, якщо? ..», якщо байдуже ставиться до продукту, то його робота ніколи не буде на висоті. Тільки азартна та допитлива людина здатна знайти приховані баги, а баги на поверхні може знайти будь-хто.8. Прагнення до знань.
До цього пункту можна віднести постійне бажання пізнавати щось нове, вивчати нові технології та інструменти, способи взаємодії з ПЗ. Світ IT дуже динамічний, фахівець просто не зможе ефективно працювати, якщо не буде стежити за оновленнями в сфері.Якими б якісними були професійні знання, без «soft skills» складно стати відмінним фахівцем. Особистісні навички допомагають легко вирішувати робочі завдання і рухатися вперед. Ми постаралися перерахувати найбільш необхідні тестувальнику «soft skills», звичайно ж, список не є вичерпним, але цілком достатній для успішної роботи на посаді QA-інженера.

Теги
QA поради новачкам
QA термінологія
Курс «Основи тестування ПЗ»
Курс «Тестування: основи і практика»
Лекція №1 курсів з тестування
Лекція №2 курсів з тестування
Лекція №3 курсів з тестування
Лекція №4 курсів з тестування
Лекція №5 курсів з тестування
Лекція №6. Тестування: основи і практика
Лекція №7. Тестування: основи і практика
автоматизація тестування
англійська мова
баг
баг-репорт
гейм тестування
глосарій
матеріали лекцій
метрики
організаційні питання
оцінювання ДЗ
самонавчання
тест-дизайн
тест-кейс
тестування мобайл