Під час прийому на роботу, кандидатам нерідко дають завдання на перевірку, чи вміє людина приймати рішення і як саме вона буде діяти в тій чи іншій ситуації за різних обставин. Здатність аналізувати та приймати рішення тісно пов’язана з поняттям критичного мислення. Тому в цій статті поговоримо про саме визначення, його важливість (чому потрібно розвивати критичне мислення, особливо для роботи), розглянемо, які бувають навички критичного мислення та поради для його розвитку.
Критичне мислення та його розвиток
- 21.12.2023
- Опубліковано: Admin
Що таке критичне мислення?
Критичне мислення – це когнітивний процес, який відповідає за здатність людини здійснювати пошук інформації, аналізувати її та приймати рішення на основі цього.
Вперше дане поняття почали згадувати в 1910 році, а ввів цей термін у використання американський філософ, психолог та реформатор освіти Джон Дьюї.
Навички критичного мислення допомагають людині з-поміж глиб інформації, виокремлювати найважливіше та формувати власну думку, яка буде не просто будь-якою, а матиме в собі «раціональне зерно». Людина, яка здатна до критичного мислення, не буде приймати ризикованих, необґрунтованих та невиважених рішень.
Чому важливо розвивати критичне мислення?
Розглянемо декілька причин, чому важливо розвивати критичне мислення.
1. Якісний аналіз ситуації.
Критичне мислення допомагає подивитись на проблему з різних точок зору та знайти різні шляхи для її вирішення. Шляхи вирішення можуть бути як очевидні, так і не стандартні та навіть креативні.
В роботі це вам допоможе:
- формувати власну думку та правильно доносити її суть іншим;
- аргументувати та обґрунтовувати свій вибір під час прийняття рішень;
- покращити комунікативні навички взаємодії з колегами;
- застосовувати теоретичні знання на практиці під час прийняття рішень.
2. Алгоритм вирішення проблем.
Критичне мислення допомагає вибудувати системний підхід до вирішення тієї чи іншої проблеми. Процес може бути у вигляді наступного ланцюга: ідентифікація проблеми, збір інформації та її аналіз, визначення можливих шляхів вирішення, вибір та впровадження найоптимальнішого шляху, оцінка ризиків, внесення корективів за необхідності.
Характеристики критичного мислення
1. Диспозиція або схильність суб’єкта протистояти поведінковому наслідуванню – людина, яка мислить критично, має особливі риси, які дозволяють їй мислити індивідуально, а не наслідувати іншим. Такій людині притаманні розкутість думок, повага до аргументації, гнучкість, відкритість до нового.
2. Аргументація – вміння не просто приймати рішення, а й обґрунтовувати свій вибір та наводити вагомі аргументи.
3. Критеріальність – вміти відрізняти правдиві твердження від вигадок на основі певних критеріїв, які варто визначати в залежності від ситуації.
4. Конструктивний аналіз власного мислення – критично мислячі люди повинні вміти аналізувати власні думки для того, щоб розуміти чи все було продумано якісно.
Ключові навички критичного мислення
Ключовими навичками критичного мислення є виявлення упереджень, формування висновків, дослідження, ідентифікація, допитливість і оцінка релевантності. Розглянемо детальніше кожен з них.
- Виявлення упередженості – варто вчасно виявляти упередженість та вміти зменшувати її рівень. Виявлення упереджень особливо важливо для людей, які приймають рішення про найм.
- Вміння робити висновки – окрім аргументів важливо також вміти узагальнювати інформацію та відокремлювати більш важливе від менш важливого.
- Дослідження – перш ніж аналізувати факти та робити висновок, потрібно з’ясувати, що це за факти.
- Ідентифікація – передбачає здатність визначити проблему, а також те, що на цю проблему впливає. Ідентифікація необхідна для того, щоб хтось усвідомив, що йому потрібно про щось критично подумати. Без належних навичок ідентифікації комусь буде важко зрозуміти, коли настав час проаналізувати ситуацію.
- Допитливість – не варто боятися ставити щось під сумнів і досліджувати те, що вас цікавить або дещо бентежить. Це тому, що інтелектуальна допитливість є цінною навичкою, особливо, коли йдеться про критичне мислення.
- Оцінка релевантності – в критичному мисленні важливо вміти судити про відповідність інформації, якою ви володієте та яку ви отримуєте від інших.
Гарним прикладом є базові навички пошуку в Інтернеті. Ви маєте доступ до великої кількості інформації практично з усіх тем, які тільки можна уявити. Але проведення онлайн-досліджень вимагає постійного оцінювання релевантності побаченого. Без адекватної оцінки релевантності можна витратити надто багато часу на деталі, які не мають значення для кінцевого бажаного результату.
Поради для розвитку критичного мислення
Є деякі людські фактори, які перешкоджають процесу покращення скіла критичного мислення. До них можна віднести неготовність людини до альтернатив та чогось нового. Людина має вміти розглядати та рахуватись з точками зору інших людей, оскільки керуючись тільки власною думкою, прийняті рішення будуть суб’єктивними, а не об’єктивними. Рано чи пізно невизнання призведе до прийняття великої кількості неправильних рішень.
Наступним фактором є невпевненість та страх поразки. Якщо людина при будь-яких ризиках, навіть потенційних, не може приймати рішення, це закриє для неї нові можливості.
Ще одним суперечливим фактором є упередженість або категоричність. Коли людина робить висновки, спираючись тільки на власний попередній досвід, ще не ознайомившись з повним набором інформації про ситуацію. Це призводить до хибного уявлення та невідповідного сприйняття.
Проте є також дієві способи розвитку та покращення критичного мислення, які неодмінно стануть у нагоді.
Способи розвитку та покращення критичного мислення:
- Метод 5 «чому» допомагає у розв’язанні проблем та під час пошуку рішень для розв’язання проблем. Метод є простим і застосовується шляхом формування 5 причин, чому виникла та чи інша проблема.
- Пошук нової інформації допоможе урізноманітнити варіанти прийняття рішення, розширити коло правдивої інформації та відокремити неправдиву.
- Перевірка нової інформації – здійснюється шляхом перевірки аргументів та доказів на підтримку тієї чи іншої інформації, яку ви перевіряєте.
- Планування на декілька кроків вперед – дозволяє передбачити результат ухвалених вами рішень.
- Визначення та оцінка методів обробки даних – важливо розуміти як інтерпретується отримана вами інформація. На основі цього ви зможете зрозуміти, що штовхає вас робити той чи інший вибір та діяти раціональніше.
- Вміння спостерігати – людина, яка хоче критично мислити, має бути уважною до оточення та багато слухати.
- Розгляд та врахування декількох точок зору – варто вчитися не тільки прислухатись до себе, але й чути інших та робити відповідні висновки. Це усуне суб’єктивність суджень та рішень.
- Практикування активного слухання – чути оточуючих варто без засуджень, враховуючи ті чи інші мотиви появи різних точок зору.
Пам’ятайте, критичне мислення є далеко не єдиним бажаним навиком, яким би хотів володіти чи не кожен. Проте його наявність та постійний розвиток забезпечить значну частку вашого комфорту на роботі.